Емоционалната интелигентност e умението да разпознаваш и управляваш своите емоции, да разпознаваш емоциите на околните и да се приспособяваш към тях.

Смята се, че като цяло емоционалната интелигентност се състои от 3 основни умения: 

Умението да осъзнаваш и разпознаваш емоциите – способността да идентифицираш своите собствени емоции, както и емоциите на другите хора;

Умението да свързваш емоцията си с реакциите и поведението си. Тук се включва и способността да „разчиташ“ реакциите и поведението на отсрещната страна и да правиш хипотези каква емоция може да ги предизвиква;

Умението да управляваш емоциите – да обуздаваш и насочваш реакциите си, така че да ти помагат в мисленето и решаването на проблеми, а не да ти пречат; да регулираш своите собствени емоции; да си способен да разбереш друг човек.

Щастието и успехът в живота са основна цел на всяко човешко същество. Емоционалната интелигентност е също толкова свързана с тези две неща, колкото и високите умствени възможности и предметното знание.

Емоционалната интелигентност помага в изграждането на удовлетворяващи взаимоотношения, повишава шансовете за успех в работата и постигането на професионалните и личните цели. Както добре знаем, невинаги хората с най-високо IQ са тези, които са най-успешни или най-удовлетворени в живота.

Има хора, които притежават брилянтен академичен ум, но в същото време не се справят с работата си или в личните си взаимоотношения. Интелектуалната интелигентност (високото IQ) не е достатъчна предпоставка за един човек да бъде успешен в своя живот. 

Емоционална интелигентност се възприема като толкова важен компонент от характеристиките на успешната личност, че много от развитите компании провеждат тест за емоционална интелигентност, преди да наемат новите си служители. 

Полина ВАСИЛЕВА