Птицевъдите искат ваксинация на водоплаващите пернати
Имунизацията срещу птичи грип ще предотврати огнища на заразното заболяване
Българските птицевъди настояват държавата да започне ваксинация на водоплаващите пернати, както успешно това се случва във Франция.
Целта на ваксинирането е да се избегнат бумовете на огнища на заразното заболяване птичи грип.
Това коментира в студиото на Дарик радио председателят на Съюза на птицевъдите Ивайло Гълъбов.
Европейската комисия вече е утвърдила ваксина, която може да се прилага свободно във всички държави членки.
"Надяваме се най-скоро да започнем ваксинация на птиците срещу инфлуенца”, каза още Гълъбов.
Икономически загуби
Заболяването е опасно, заразно и носи изключително високи икономически загуби.
"За наше щастие в птицевъдството, по отношение на инфлуенцата по птиците, имаме отговор на науката. Това чертае едни други перспективи.
Но този разговор го водим вече две години. Относно решаването на този проблем - разговорите си остават само в студията на медиите и в добрите пожелания. Решителните мерки отсъстват. Опитът във Франция от 2023 г. октомври месец започна ваксинацията и се стигна дотам, че на 28 милиона патици им се възстанови поголовието. При тях има няколко незначителни случая - но това показва, че опитът е успешен.
Една Франция с решителни действия - на бизнеса, на администрацията, на контролния орган, намериха правилния път, възстановиха поголовието и вече имат значителен дял от пазара, който винаги е бил характерен за тях.
Истината е, че България и Унгария се възползваха от проблемите във Франция и сътресенията с високопатогенната инфлуенца през последните години. Поголовието при нас нарасна много. Не се избра високотехнологично производство, по-скоро набързо се настроиха стопанствата, стимулирани от търсенето и високите цени на водоплаващите птици. В момента, в който Франция възстанови поголовието си - започнахме да изпитваме големи затруднения.
Неконкурентни сме при вече по-ниските пазарни цени. Нямаме и високотехнологиочно животновъдство, без него едва ли можем и да бъдем някога конкурентни. Въпросът е защо не прилагаме френския модел. на този въпрос все още не можем да отговорим на българските птицевъди.
Последвайте ни
0 Коментара: