16 станаха липсващите лекарства за деца с епилепсия у нас, информира за Дарик председателят на Асоциацията на родителите на деца с епилепсия Веска Събева. В момента родителите, чийто деца имат нужда от изчезналите у нас медикаменти, са принудени да ги търсят в чужбина за своя сметка.

Другият проблем, който Събева изтъкна, е, че ново лекарство за неврологичното заболяване в България не се е появявало в последните 10 години. От организацията посочват като огромно изпитание и стигмата, с която все още нашите деца с епилепсия се сблъскват.
 
"Листата на изчезващите медикаменти се увеличава и в същото време, като не влизат нови медикаменти в България, естествено, че лечението за някои тежки епилепсии и за някои синдроми отново е некачествено според мен. Нашата търговия продължава, даже сме я развили много добре, намерили сме аптеки, които могат да ни ги изпращат вече лекарства, за да не пътуваме в чужбина. Дори в Швейцария вече има аптека, която може да ни снабди и то на много прилични цени. Парите са за сметка на семействата. Няма как да ни се помогне по друг начин, а и ние няма да си оставим децата в състояние, в което те да не получат медикамент, който им поддържа живота", посочи Събева.

По думите й сред най-големите предизвикателства за децата с епилепсия остават медикаментите и приемането на тези деца: "Стигмата остава, за съжаление! Наскоро пак имах разговор с родител, който каза, че не приемат детето му в детска градина, защото сестрата не иска да дава медикаментите. Не знам докъде се стигна, имаше наредба в министерството на здравеопазването, която не позволяваше на медицинските сестри да поставят инжекция, да подават лекарства, защото това е работа на лекарите. Мисля, че тя си остана непроменена".