Последният месец броят на откритите носители на COVID-19 намалява, а с това и пациентите с развити симптоми на заболяването, които изискват лечение в болницата. Това каза новият шеф на Александровска болница доц. Димитър Буланов.


Доц. Димитър Буланов

"Процесът на реорганизация на лечебните заведения обаче продължава. В Александровска и РЗИ са стартирали преди 2 месеца инициатива за изграждане на отделна структура в друга сграда на болницата, която да бъде инфекциозна клиника", посочи доц. Буланов в телевизионно интервю.

Той поясни, че разговорите вече са започнали, но са необходими средства. Затова от там разчитат на средства от държавата.

Шефът на Александровска даде положителна оценка на реакция в началото на пандемията.

"Държавата се справя много добре с овладяването на ковидкризата и ретроспективно погледнато от периода от януари-декември мерките на държавата по опазване на здравето на населението и неразпространението на инфекцията бяха ефективни, не се стигна до претоварване на системата", каза той.

Доц. Буланов посочи, че инфекциозните болници са правени в отделни градове или инфекциозни отделения в големи болници.

"Нито една здравна система не е била подготвена за такава масова заразяемост на хората", обясни доц. Буланов.

От думите му стана ясно, че проблемът е носителите на заразата да бъдат изолирани и останалите пациенти и служителите, които не работят с тях, да бъдат предпазени.

Шефът на Александровска смята, че бумът на заразени медици на места се дължи на това, че лекарите подхождат към пациента според състоянието му, дори то да предполага близък контакт. Той обаче не очаква повече заразени медици наесен.

"Може да очакваме затруднения в първичната оценка при контакта на лекаря с пациента, защото симптомите при ковид инфекцията, грип с респираторни прояви, са много сходни с десетките групи вируси", посочи доц. Буланов.