Министерство на здравеопазването инициира сформирането на междуведомствена работна група, която ще има за задача да разработи и предложи мерки за ограничаване употребата на наргилета и растителни изделия за пушене. Това съобщиха от пресцентъра на ведомството.
Първата работна среща ще се проведе на 30 август с участието на представители на министерствата на икономиката, на вътрешните работи, на земеделието, храните и горите, на образованието и науката, както и на медицински специалисти и представители на местната власт, имащи отношение към проблема. 

Днес заместник-министърът на здравеопазването с ресор опазване на общественото здраве Светлана Йорданова, експерти от Националния център по обществено здраве и анализи и от МЗ обсъдиха наличните научни доказателства относно здравните рискове и последиците за здравето на пушещите наргиле. Информацията ще бъде ползвана при разработването на мерките. 

След приключване дейността на работната група и с оглед на направените предложения МЗ има готовност да пристъпи към законодателна инициатива по отношение регулацията и контрола върху употребата на наргилета и растителни изделия за пушене. 
Към момента употребата на наргилета не е регламентирана в българското законодателство. 

От Министерство на здравеопазването припомнят, че опазването на общественото здраве и в частност – детското здравеопазване, е залегнало в приоритетите на правителството и в Националната здравна стратегия 2014-2020. 

БЛИЦ припомня, че внимание срещу ефекта от наргилетата се обърна след като преди дни в бургаският квартал "Меден рудник" бе убито 11-годишно момиче. Малката Никол бе прободена с нож в гърлото от 15-годишния Иван, след спор къде да пушат. В медийното пространство особено тежко се засегна въпроса колко вредно е наргилето и дали е редно малки деца да употребяват свободно това нещо.