Пореден ден с опашки пред пунктовете за ваксинация срещу COVID-19. На много места днес са предвидени допълнителни екипи, за да не се струпват много желаещи за имунизация, съобщава Нова телевизия.

Пред изнесения пункт за ваксинация в столичния квартал „Дружба” през вчерашния ден имаше дълга опашка от чакащи. Хората се оплакаха, че изчакват по три часа за ваксинация. Днес обаче ситуацията е по-различна - желаещите за имунизация преминават по-бързо. Това се дължи на факта, че беше изпратен допълнителен екип. Хората са основно за бустерна доза.
 

Скокът на заразени с Омикрон, дори в страните с високо ниво на имунизация срещу COVID-19, породи съмнения за ефикасността на ваксините.

„Известна е фразата с прасето, минава без да се съобразява, без да се вълнува чия е люцерната, така прави и щамът Омикрон. Той разби доста от стандартните норми - кое ни предпазва и кое не. Факт е, че и ваксинирани си боледуват масово”, коментира имунологът и депутат Андрей Чорбанов.
 

Д-р Аспарух Илиев обаче отново припомни, че ваксинацията предпазва от тежко боледуване. „Фактът, че някои от ваксинираните пациенти боледуват - далеч не означава, че те боледуват толкова тежко, колкото един неваксиниран. Рискът да се разболеете и да умрете е значително по-нисък”, каза той.

Според проф. Чорбанов не вирусът, а здравната ни система е причината за високата смъртност у нас. Той смята, че зеленият сертификат е излишен като изискване не само в парламента, но и в цялата страна.
 

„Ние сме категорично против зеления сертификат навсякъде заради категоричното ни съмнение за неговата ефективност”, посочи имунологът.

„Въпросът за зелените сертификати се обсъжда много активно и политически в България. Да, разбира се, има риск хората с него да пренасят вируса. Важното обаче е, че това намалява риска от предаване на вируса”, заяви д-р Илиев.

Докато България очаква вълната от Омикрон, в Кипър вече регистрираха нов вариант - Делтакрон. „За момента не мога да кажа със сигурност доколко това е реална опасност и доколко е медиен шум. Засега ми се струва, че става въпрос за медийна сензация”, посочи д-р Илиев. Очаква се информация по темата от Световната здравна организация.

Днес в София работят 12 изнесени имунизационни пункта. Утре ще работят тези в ДКЦ-тата и болниците.


 

Пунктът на метростанция НДК пък отвори в 9 ч. и опашка вече имаше, съобщава bTV. Илия чака за бустерна доза. Според него идват тежки времена и трябва да се предпази.


Снимка: btvnovinite.bg

В пункта ваксинира Д-р Мехмет Серкан. Разказва, че от около 140 желаещи за имунизация на ден, само десетина са за първа доза. Останалите искат бустер.

„На хората вече казваме, че може след третия месец до шестия месец трета доза. Вече малко повече се страхуват от „Омикрона“ и затова започва да е и по-голям интересът към бустерната доза“, обясни Серкан.

Мобилни пунктове има и в големите търговски центрове, както и в ДКЦ-тата.