Възможно е някои хора да имат защита срещу новия коронавирус и болестта, която причинява – COVID-19, без да са боледували и без да са имали досег с вируса преди, сочи изследване, публикувано в списанието „Сел“.

Човечеството вече седем месеца живее в глобална пандемия. Учените са натрупали доста информация за новия коронавирус, но един от най-големите въпроси остава – защо някои хора се разболяват тежко и умират от COVID-19, а други въобще не разбират, че са болни или въобще не се заразяват.

Вродената обикновено е първата защита на тялото ни срещу вируси и бактерии. Част от нея са и физически бариери, като кожата например.

Доказано е, че има различни предразполагащи обстоятелства, които могат да усложнят болестта, но според проучването част от хората може да имат и някакъв вид защита без никога да са се срещали с новия коронавирус.

Как работи имунната система срещу COVID-19?

Има два вида имунна система – вродена и адаптивна.

Адаптивната имунна система е тази, която засича вече навлязъл в тялото ни вирус и започва да създава специфични антитела, които да се борят с него.

Голямо значение има работата на имунните клетки Б, които откриват вирус в тялото, закачат се за него и започват да произвеждат специфични антитела. Именно от тези Б клетки идват антителата, които се засичат при преболедувалите от COVID-19.

За жалост няколко проучвания доказаха, че имунитета след боледуване е доста краткотраен и не предоставя сериозна защита.

Авторите на проучването започнали експеримент с кръвна плазма на пациенти, взета между 2015 и 2018 г. Сет и Коти с изненада открили, че около половината от кръвните проби всъщност имали някаква защита срещу новия коронавирус.

За щастие, обаче, не само антителата са единственото оръжие на имунната система срещу COVID-19. Специфичните Т клетки, които идват в три варианта, се създават от тялото след конкретна инфекция и спомагат да предотвратяване на следващи такива.

Една от тези Т клетки помага на тялото ни да запомни конкретния вирус, за да го разпознаем отново, а другите две – издирват и унищожават Sars-CoV-2.

Случайно откритие

Алесандро Сет от Центъра за инфекциозни заболявания и института за разработка на ваксини на Ла Йола и Шейн Коти откриват случайно такива Т клетки в кръвта на хора, които никога не са имали контакт с новия коронавирус.

Нито един от пациентите няма как да е имал контакт с новия вирус, тъй като той се появи в края на 2019 г.

Според учените е възможно тази реакция на Т клетките да се дължи на контакт с други близки по вид коронавирус – тези, които причиняват настинките всяка година.

До момента всички ваксини, които са на различен етап тестване са базирани на създаване на антитела. Ако обаче ваксината може да доведе до „трениране“ на Т клетките ни да разпознават вируса, това би означавало двойна защита срещу новия коронавирус.

„Вълнуващото е, че тези резултати са потвърдени и на други места – в различни лаборатории с други техники. Това показва, че наистина има научна база за изследване в тази посока, тъй като данните ни бяха потвърдени независимо от няколко други лаборатории и проучвания“, коментира Сет.

Какво означава това за ваксината и стадния имунитет?

Учените са категорични, че откритите Т клетки могат да отворят вратите към нов тип ваксина срещу COVID-19.

Стадният имунитет, който за момента изглежда невъзможен заради несъздаването на имунен отговор у преболедувалите от COVID-19, също подлежи на преразглеждане.

Ако част от световното население има вроден имунитет с Т клетки, това означава, че за достигане на стаден имунитет са нужни много по-малко преболедували и болни.

Учени спекулират, че това може да означава, че по-скоро ще достигнем до този момент и боледуването от COVID-19 ще започне да намалява.