Учени от Острова: Нашата мутация е навярно много по-смъртоносна
Британската мутация е навярно до 70% по-смъртоносна от първоначалния щам на коронавируса, предполагат те
Британската мутация е навярно до 70% по-смъртоносна от първоначалния щам на коронавируса. Това предполагат британски учени.
В Германия инфекциите с нея са 22% от общия брой зарази. Само преди две седмици делът им е бил 6%, уточнява "Дойче Веле".
Британската мутация B.1.1.7 е навярно с 30% до 70% по-смъртоносна от първоначалния щам на коронавируса и по-често води до хоспитализиране на заболели. Това гласи оценката на британски учени, публикувана преди броени дни от правителството в Лондон.
Те стигат до това предположение след анализ на няколко студии, изследващи британската мутация. Учените признават обаче, че трябва да се проведат още по-масови изследвания на смъртните случаи, свързани с COVID-19, за да се стигне до окончателен извод. Според оценката им, британската мутация се разпространява с 35%-45% по-бързо от други щамове.
Инфекциите с B.1.1.7 се удвояват на всеки 10 дни?
Според "Ню Йорк Таймс" британският вариант B.1.1.7 междувременно е доказан в поне 82 страни на света. Проучване от началото на този месец показа, че той се разпространява в САЩ толкова бързо, че броят на новите инфекции с този щам се удвояват на почти всеки 10 дни.
Все още не е съвсем ясно защо британският вариант може да е по-смъртоносен. Учените допускат, че в организма на хората, заразени с него, се съдържа по-висока концентрация на вируса, отколкото при останалите болни, което би могло да води до по-тежки форми на заболяването. В документа, публикуван от британското правителство, обаче се подчертава, че като цяло рискът от смърт при инфекция остава нисък.
Каква е ситуацията с британския щам в Германия?
Германският министър на здравеопазването Йенс Шпан междувременно изрази опасение, че британската мутация скоро може да се окаже доминираща и в Германия. Към момента на нея се дължат 22% от всички нови инфекции, а само допреди две седмици този дял възлизаше на 6%. Делът на инфекциите с южноафриканския щам в момента е 1,5%.
С оглед на това тревожно развитие Шпан смята, че не бива твърде бързо да се разхлабват мерките срещу коронавируса, защото успехите могат да бъдат проиграни. Картината в Германия е твърде разнородна. На повечето места инфекциите намаляват, но има и региони - като Тюрингия, където те растат.
Изследване на проби за британската мутация
Тревога буди и положението на някои места в провинция Шлезвиг-Холщайн, където британската мутация се разпространява особено бързо. Това се отнася особено до град Фленсбург и околността. Там този вирусен вариант предизвиква повече от една трета от всички нови инфекции. В момента са регистрирани общо 181,9 инфекции на 100 000 жители за седмица.
Поради това градът обяви драстични мерки на защита. Беше въведен вечерен час между 21 часа вечерта и 5 сутринта, когато е забранено да се напуска дома, освен по изключително належащи причини - като посещение при лекар или на път за работа. Затегнати бяха и останалите мерки - срещите с хора извън собственото домакинство са забранени, а началните училища и детските градини няма да отворят врати на 22 февруари, както беше предвидено първоначално.
Кога ще има разхлабване на мерките?
През последните 24 часа в цяла Германия са регистрирани 10 207 нови инфекции. Средната стойност на заразите на 100 000 жители в рамките на 7 дни е 57,1. Разхлабване на мерките ще има едва когато броят на новите инфекции трайно спадне под 35 на 100 000 души за седем дни.
Последвайте ни
2 Коментара: