Проучване установява, че много хора се оплакват от болка в лицето и челюстта, която се свързва със стреса по време на пандемията.

Стресът покрай COVID-19 може да се прояви по различни начини, включително като орофациална и челюстна болка. Тя се появява в резултат от стискане на челюстта през деня и скърцане на зъби през нощта.

Експертите описват тези прояви като темпоромандибуларни заболявания и бруксизъм, който е резултат от скърцането на зъби. При проучването изследователите от университета в Тел Авив в Израел установяват, че е настъпил ръст при подобни прояви на територията на Израел и Полша в резултат на карантината в началото на 2020 г. Резултатите от техните наблюдения са публикувани в Journal of Clinical Medicine. 

Пълното затваряне в Израел започва на 19 март 2020 г., като изследователите събират данни от страната за целта на проучването от 16 април до 20 май 2020 г. Затварянето на Полша започва на 31 март, като учените събират данни от 29 април до 3 май. Участват 700 души от Израел и 1 092 души от Полша, които попълват въпросници.

Изследването установява, че ефектът е по-силен в Полша, отколкото в Израел, тъй като се отчита 34% увеличение на честотата на симптомите на темпоромандибуларни заболявания по време на карнатина. В Израел ръстът е с 15%.

Наблюденията показват също, че при хората, които вече са имали подобни проблеми преди пандемията, тежестта им се е увеличила с около 15%. Бруксизмът се е увеличил от 10% до 25%. Потвърждава се, че съществува връзка между по-високата честота на темпоромандибуларни заболявания и хората, които страдат от прекомерен стрес.

Жените са по-емоционални и това изглежда се отразява и на тяхната склонност към проблеми с челюстта. Те се оказват най-силно засегнатата група като цяло и най-вече жените на възраст от 35 до 55 години.

Изследователите наблюдават връзка между стреса, стискането на зъби и появата на темпоромандибуларни заболявания и бруксизъм. Затова е добре да се търсят начини за намаляване на стреса в ежедневието и по-малко напрежение. За тази цел има различни медитативни техники, спортът във всичките му проявления също помага, движението, разходките сред природата.

Всеки навик, който носи спокойствие и успеем да превърнем в ежедневен, ще помогне на здравето ни.