Слънцето осветява и топли нашата планета, което прави животът на Земята възможен. Но заради климатичните промени, провокирани от човешката дейност, температурата на Земята се покачва от десетилетия.

Но какво се случва с телата ни в горещините и как да се предпазим от вредното влияние на жегата? Полезни съвети по темата дава екипът на предаването „В добра форма” на „Дойче веле”.

Кардиолог обясни как да намалите нивата на холестерола за 30 дни без лекарства

Много хора се чувстват най-комфортно при температура на въздуха около 20 градуса. Причината – температурата, която тялото произвежда в покой, е достатъчна – нито го загрява, нито го охлажда.

При високи температури обаче организмът не функционира толкова добре и тогава се активира „охладителната му система”. Тялото започва да изпотява, произвежда повече енергия и се охлажда чрез изпарението на потта.

Когато обаче въздухът е прекалено горещ и влажен, дори тези функции не помагат. Тогава е важно да потърсим по-хладно място и да пием много вода.

Симптоми на недостиг на протеини

Ето и няколко конкретни съвети за това как да избегнете прегряването си:

- Планирайте физическите си дейности в прохладните часове на деня. Не излизайте по обяд, а ако все пак ви се наложи – сложете шапка.

- Поставете влажна кърпа на главата или лицето си.

- Потопете краката си в хладка вода.

- Количеството вода, което трябва да приемаме дневно, зависи от мястото, на което работим. Правилото е 30-40 мл. на 1 кг тегло на ден. Възрастта също е от значение – на по-възрастните им е достатъчен 1 литър течности на ден. Работещите на открито обаче имат нужда от 3-4 литра.

- Разхладителните напитки и алкохолът не утоляват жаждата. Може да сипете вода в сок в съотношение 3:1. Водата с минерали също е полезна. Може да я овкусите с цитруси, мента или джинджифил.

- Препоръчват се напитки със стайна температура, дори и чай. Ако пием студени напитки, се потим повече.