Акад. Ангел Гълъбов: Пазете се, Вирусокалипсиса идва това лято, над 140 зарази ни атакуват
"Вирусите остават в дръжките на автобусите, тролеите, има ги във водите, те са устойчиви. Най-често тези заболявания ги наричат летен грип", коментира експертът. Той поясни, че рядко се разпознава тяхната симптоматика, а предимно диариите тръшкат децата.
И това е много интересно - човек със слаб далак е лесна плячка за бактерицидни заболявания! Четете още интересни новини и полезни съвети за вашето здраве на най-полезния здравен сайт Zdrave.to
По думите му обаче тези вируси са много коварни и дори в редки случаи могат да доведат едно дете до инсулин-зависимата форма на диабет. По Южното Черноморие пък ни атакуват малки комари, по-известни като папатаци, които хапят предимно вечер. Причиняваната от тях треска се характеризира със зачервени очи и главоболие, но минавала с обикновени средства за главоболие и температура, като трае не повече от два-три дни.
Кърлежите обаче могат да ни заразят с марсилска треска и лаймска болест, а заради дъждовете те са и по-многобройни. Една такава зараза изисква сериозно лечение с антибиотици. Вирусологът предупреди, че кърлежи у нас има не само в планините - Странджа, Родопи, Източна Стара планина, но и в парковете, като специално за София напомни да внимаваме в Борисовата градина и Южния парк.
Академикът напомни още, че през лятото има и бум на полово предавани болести, като в този ред на мисли даде рамо на президентшата Десислава Радева, която препоръча на участниците в Прайда да раздават презервативи срещу СПИН и бе подложена на критики и присмех в социалните мрежи и медиите заради разказа за котарака си, който трябвало да бъде изследван за котешки СПИН.
"Аз одобрявам това, което била казала президентшата. Има инструкции за борба със СПИН-а, а по сексуален път се предават още Хепатит Б и С", добави вирусологът от БАН.
По повод заразата от морбили Ангел Гълъбов обобщи, че за щастие България се е разминала с епидемията с единични случаи, непосредствено до пламналата до нас Румъния, защото по-голямата част от населението е обхванато с имунизация против дребната шарка.
В коментар на случаите най-вече от ромски махали, академикът заяви, че това се дължи на традиционното нежелание на ромите да се ваксинират. "Циганите имат опасения, че ваксините увреждат тяхното размножаване и фактически те отказаха да се ваксинират", каза акад. Гълъбов, но добави, че вече има над 200 обучени медиатори, които ограмотяват общността и в тази посока.
Последвайте ни
0 Коментара: