Д-р Младен Пенчев: Един на сто човека е със шизофрения
Невротрансмитерът глутамат участва в отключването на заболяването. Кризите започват в късното юношество и в ранната младост
Терминът шизофрения е придобил широка популярност и е станал синоним на раздвояване на личността. Думата се използва за хора, които се държат противоречиво до степен на “лудост”, “ненормалност”, поведението и думите на които на моменти са напълно разнопосочни. Само че тази представа за шизофреник е твърде далече от реалността. Хората не са достатъчно осведомени за това заболяване, а дори са и дезинформирани. Липсата на информация води до объркване, страх и неадекватно поведение, когато се сблъскаме със засегнат от шизофрения.
При това вероятността е много голяма, защото шизофренията е изключително често заболяване, което засяга средно един на сто души. За причините за заболяването, как се лекува то и дали хората със шизофрения са опасни за околните, разговаряме с психиатъра д-р Младен Пенчев от Клиниката по психиатрия на “Александровска болница”. Д-р Пенчев е специалист с над 8 години опит и професионални интереси в областта на афективните, тревожните и острите психотични състояния. Има научни публикации по тези теми в международни и национални психиатрични издания.
- Когато видим човек с по-странно поведение или по-агресивен, му поставяме “диагнозата” шизофреник. Прави ли сме?
- Категорично не! Шизофренията е е социалнозначимо заболяване и понякога протича тежко, но за поставянето на тази диагноза си има строго определени критерии. Те са времеви и симптоматични. Затова не е правилно, когато видим човек със странно или агресивно поведение, някой, който ни се струва различен, да му даваме каквито и да е квалификации, особено пък, че е болен от шизофрения. Тъй като това е една от нашите най-тежки диагнози.
Последвайте ни
0 Коментара: