Д-р Тихолова разкрива какво отключва бъбречни кризи през лятото
Д-р Теменуга Тихолова е специалист по нефрология и вътрешни болести, началник на отделението по хемодиализа в болницата в гр. Карнобат. Професионалните интереси на д-р Тихолова са насочени в лечението на хроничната бъбречна недостатъчност, инфекциите на пикочните пътища и бъбречно-каменната болест. Притежава сертификат по конвенционална ехография.
Защо през лятото зачестяват случаите на бъбречна криза? С какво е опасно това състояние, дори и след като болката отшуми? Какви други опасности за бъбреците и пикочната система ни дебнат през лятото? Грижим ли се достатъчно за здравето на бъбреците си и пикочната система? Отговор на тези и още въпроси вижте в интервюто с д-р Тихолова.
- Д-р Тихолова, защо бъбречните кризи се случват по-често през лятото? С какво е свързано това?
- Бъбречната криза се случва по-често през лятото поради комплексни причини. Най-често това е горещият климат, който води до обезводняване на организма както и недостатъчният и неадекватен прием на течности. Друга причина е възможността бактериите в пикочната система да се развиват по-лесно. Лятото е свързано с често пътуване, което предполага недостатъчни възможности за изпразване на пикочния мехур. Свързано е с използване на водни басейни, където невинаги хигиената е много добра. Свързано е също така с носене на по-леки дрехи и съответно възникване на простуди. И не на последно място - чести настинки вследствие на продължителното стоене в помещение с климатик. Както казах в началото, причините за зачестяването на бъбречните кризи през лятото са комплексни.
Цялото интервю с д-р Тихолкова, четете в zdrave.to
Последвайте ни
0 Коментара: