Проф. д-р Коста Костов разкрива от какво се разболяваме заради мръсния въздух
“София е един от най-замърсените градове в Европа. Индекси за качество на въздуха над 100, каквито са нивата в последните дни и които често се случват - между 100 и 150, застрашават рисковите групи, предимно болните с хронични белодробни болести, над 150 застрашават всички, а над 200 са особено опасни.
Всичко, което е под 10 микрона, влиза дълбоко в белия дроб. Извън газовете, праховите частици са един от огромните рискови параметри, които могат да доведат до хронично изостряне на някои болести. Практически всички хронично страдащи с белодробни болести са застрашени. В България, по официални данни, от замърсяване на въздуха годишно умират около 14 до 18 000 души, а от катастрофи около 1000 души. Мерките са изцяло в ръцете на институциите, не са по силите на някой от нас”, категоричен е пулмологът и национален консултант по белодробни болести, началник на Клиниката по пулмология във Военна болница - София, проф. д-р Коста Костов.
- Проф. Костов, все повече срещаме по улиците хора с медицински маски. Те помагат ли при смога над града?
- Маските, които хората слагат заради мръсния въздух, са неефективна мярка. Популярните евтини маски могат да помогнат повече срещу вирусите и по-малко срещу някои замърсявания в атмосферата, при това само ако се сменят редовно.
Частичен е ефектът от маските и за да има такъв, трябва често да се сменят - през два-три часа. Ефектът не е пълен, защото не можеш да носиш маска през цялото време и тя не улавя най-фините частици. От маските има смисъл, доколкото обират големите прахови частици, предпазват от големите капки и вирусите, пренасящи се в тях, но само толкова. Повече смисъл има да се носят в инфекциозна среда - в поликлиника или болница, например, когато искаме да се предпазим от инфекции от околните.
Борбата срещу мръсния въздух не може да става с маски. Трябват мерки на държавно ниво, политика на Министерството на околната среда и другите отговорни. Всичко останало е дребно и неефективно и смятам, че носенето на маска е частичен и несериозен съвет. Ние дори няма как да предвидим кога да ги слагаме - как да знаем, че утре ще има голямо замърсяване, като за него ще съобщят медиите след два дни?!
В дни на голямо замърсяване е по-добре да не отваряме прозорците и да не допускаме мръсотията вътре. Добре е изобщо да не излизаме, да си стоим у дома, ако е възможно. Особено много важи за болниците и болните хора.
Цялото интервю с д-р Костов, четете в zdrave.to
Последвайте ни
0 Коментара: