Отдавна сме приели и сме се съгласили с определението “бяла смърт” по отношение на солта и захарта. Според Световната здравна организация мъжете е достатъчно да употребяват средно по 10 грама сол, а жените - осем и половина грама. Известно е, че прекаляването със сол повишава кръвното налягане и представлява риск от сърдечносъдови заболявания. Но нови изследвания поставят под съмнение такъв извод. 

Нефрологът от баварския град Ерланген, д-р Йенс Тиц, провел две изследвания, които разклащат отдавна затвърдената представа за белите кристали. Според неговото изследване солта предизвиква не жажда у човека, а спомага за по-добър апетит. Някои негови колеги, специалисти по изучаване функциите и болестите на бъбреците, възприели това твърдение изключително положително, други обаче го посрещнали на нож. На тях им било трудно да осъзнаят, че този резултат опровергава именно онова, което европейската медицина твърди повече от 100 години. Разбира се, не само медиците знаят, че готварската сол е натриев хлорид, без който е невъзможно протичането на жизненоважни процеси в човешкия организъм: като предаването на нервните импулси и съкращаването на мускулите. В дадения случай готварската сол служи като електролит, състоящ се от отрицателно заредени хлоридни йони и положително заредени натриеви йони. 

Натриевите йони са особено необходими за нормалното функциониране на бъбреците, червата и черния дроб. Недостигът на сол провокира нервни разстройства, нарушения в храносмилането, проблеми със сърдечносъдовата система. Нашият организъм може да издържи съвсем без сол максимум 10 дни. 

До какво води дефицитът на сол четете в най-полезния сайт Zdrave.to.