Някои хора страдат от редовни нощни събуждания с необичайни позиви за уриниране. И докато при по-възрастните мъже този казус се обяснява с уголемяването на простатата, то при по-младите и при жените нощуването в тоалетната има съвсем друга причина, смятат учени от Европейската асоциация по урология, цитирани от tialoto.bg.

Асоциацията цитира скорошно японско изследване, в което са взели участие общо 321 мъже и жени, страдащи от ноктурия – необходимост от ставане през нощта заради позив за уриниране.

Участниците в проучването се оплаквали, че нарушават съня си поне веднъж вечер, за да ходят до „двете нули“.

Изследователите провели експеримент, в който помолили участниците в изследването да намалят количествата на сол, които приемат с храната си, за период от 12 седмици.

Само 224 души или около 70% от изследваните са успели да се въздържат от натриевия хлорид. Диетата намалила приема на сол от 11 на 8 грама дневно. Лишението от популярния овкусител значително подобрило качеството на съня на участниците в изследването.

За тях вече не било необходимо да стават вечер, а сутрин не изпитвали неприятно чувство за препълнен пикочен мехур.

Според Европейската асоциация по урология съществува тенденция хората да приемат повече сол, отколкото им е необходима. Дневно медиците препоръчват максимум 2-3 грама. Ако приемаме повече сол обаче, организмът ни започва да задържа водата в себе си. Това причинява среднощни позиви за уриниране, защото наличието на твърде много натриев хлорид в тялото го кара да търси повече течности, с които да я изхвърли.

Резултатът е голямото добро утро в 3:00 сутринта, тежест в корема и огромно нежелание за вечерна разходка до „двете нули“.

Какво можем да избягваме, за да подобрим съня си?

1. Безалкохолни напитки

Най-популярните безалкохолни напитки добавят до 15 грама сол в рецептите си, за да предизвикват чувство за жажда. Соленият вкус се прикрива с колосални количества захар, поради което от тях трупаме допълнителни негативи, качвайки килограми.

2. Кисели краставички и туршии

Любимите консервирани зеленчуци, родно производство, трябва да се приемат умерено. В популярните рецепти за кисели краставички например количеството сол варира между 12 и 15 грама на буркан. В туршията слагаме до 48 грама сол. Прекомерната консумация най-вероятно ще ни събуди по-рано за работа. Може би трябва да внимаваме и с киселото зеле.

ЧЕТЕТЕ ОЩЕ ВАЖНИ И ЦЕННИ СЪВЕТИ САМО В НАЙ-ПОЛЕЗНИЯ ЗДРАВЕН САЙТ ZDRAVE.TO