ЛЮТОТО И ГОРЧИВОТО УНИЩОЖАВАТ ГЛИСТИТЕ
Паразитозите са заболявания, в основата на които са хелминтите (глисти) или простите организми (ламблии). Те живеят в организма на човека, хранят се или с кръвта му, или с веществата, постъпващи чрез храносмилателния тракт.
Лиляна Петрова, София
Паразитозите са заболявания, в основата на които са хелминтите (глисти) или простите организми (ламблии). Те живеят в организма на човека, хранят се или с кръвта му, или с веществата, постъпващи чрез храносмилателния тракт.
Почти половината жители на Земята страдат от паразитози. Дори и в най-развитите страни всеки трети човек носи в себе си хелминти или прости организми. Така е, защото човешкият организъм няма защитен механизъм срещу хелминтите. Освен това тези паразити се откриват изключително трудно чрез изследване и в повечето случаи не се предвижда унищожаването им.
ПОНЯКОГА БРОНХИАЛНАТА АСТМА Е ПРОВОКИРАНА ОТ... ГЛИСТИ
Разпространението на паразитните болести се дължи и на домашните любимци, които стават все повече и повече: котки, кучета, хамстери и дори екзотични животни. Те са като членове на семействата в големите градове, но невинаги се обезпаразитяват и това е опасно, особено за децата.
Дори и най-чистото и опитомено животно, разхождайки се по улицата, полепва по лапичките си и по козината си личинки от глисти. Според статистически данни и проучвания повече от 70% от детските площадки с пясък са заразени с яйца на токсокари - това са личинки на котешките и кучешките аскариди.
При човека те не се развиват в глисти, а паразитират в личинков стадий. Това предизвиква рецидивираща копривна треска, дерматит и бронхиална астма.
Повече от 60 процента от бронхиалната астма при децата е предизвикана от заразяване с токсокарози или други видове глисти.
ТУРИСТИТЕ ПРЕНАСЯТ ОТ ЕКЗОТИЧНИТЕ СТРАНИ МНОГО ВИДОВЕ ГЛИСТИ, БЕЗ ДА ПОДОЗИРАТ
Развитието на туризма, особено през последните десетилетия, е причина глистите “от южен” произход (филарии, анкилостоми и други) да дойдат и в Европа. Туристите се заразяват при своите пътувания, а когато се върнат в родината, от тях ги пипват и другите хора, които само са чували за тези далечни екзотични страни, откъдето всъщност са дошли паразитите. Това важи най-вече за филариозите. Преносителите на тези паразити са кръвосмучещите насекоми - комари, мушици, мокрици. Със своята слюнка те впръскват личинките на филариите направо в човешката кръв. Там се развиват много бързо, проникват в еритроцитите, отделяйки от тях вътрешностите им. Т.е. използват загиналата вече клетка като свой дом. При разглеждане под микроскоп на жива капка кръв се вижда как се придвижват филариите, как се впиват в еритроцитите, а след това пробиват вътре в клетката. Това зрелище не е от най-приятните.
Другите видове - анкилостоми и шистостоми, заразяват хората, които се къпят в язовири, водоеми, ходят боси по плажния пясък или просто по земята в тези топли страни.
Винаги сме смятали, че глистите живеят в храносмилателния тракт на човека, обаче доста паразити обитават и кръвоносните съдове, и лимфната система. Те паразитират в кръвните и лимфните клетки, изсмуквайки от тях всички хранителни вещества.
Като цяло на Земята паразитите наброяват повече от 300 вида, а в Европа - повече от 70 вида.
ХРОНИЧНАТА ХЕЛМИНТОЗА МНОГО ЧЕСТО СЕ БЪРКА С ДРУГИ БОЛЕСТИ
Хроничната фаза на хелминтозата предизвиква внезапна умора, слабост, периодично повишаване на температурата до 38 градуса, различни обриви по кожата. Някои ги приемат за алергия или болки в корема, за малокръвие, като непоносимост към някои хранителни продукти (те просто не са се харесали на глистите), кашлица и бронхиална астма.
При запушване на червата с глисти може да се развие непроходимост, което е опасно за здравето. Личинките на глистите могат да тръгнат с потока кръв и дори да стигнат до мозъка. Случва се да попаднат и в очите на човека и да имитират заболявания, които да се сбъркат с онкологични. Тъй като хроничната паразитоза се проявява със симптоми, които се срещат и при други заболявания, хелминтозата невинаги може да бъде разпозната и лекувана навреме.
Не е случайно, че в последно време се заговори упорито за паразитните заболявания. По данни на Световната здравна организация, от общо 50 милиона човека, които всяка година умират, 16 милиона напускат този свят поради усложнения от инфекциозни паразитни заболявания.
ДИАГНОСТИКАТА Е ТРУДНА, РЕЗУЛТАТИТЕ - ОТНОСИТЕЛНИ
Основен метод за диагностика на паразитозите е изследването на човешките екскременти, но информираността от това изследване не е достатъчна. И относителна за тези паразити, които живеят в червата или жлъчните пътища. Паразитите не отделят яйцата си през първите 3 месеца от заразяването. Освен това те не отделят яйца всеки ден, или ако отделят, е възможно да не попаднат в изследваната маса. Личинките им бързо загиват във външна среда. Затова, ако сте дали материал за изследване, но сте го забавили с 30 минути, докато стигне до лабораторията, там вече нищо няма да открият. Това най-вече важи за ламблиите.
Личинковите етапи на паразитите (токсокароза, филариоза) трябва да се търсят само в кръвта, като се изследва жива капка кръв. Както казахме, диагностиката на хелминтозата е доста трудна, а разпространението є е огромно. Затова е добре профилактично да се провежда противопаразитно лечение.
ПАРАЗИТИТЕ СЕ АТАКУВАТ С ГОРЧИВИ ЯСТИЯ И ПОДПРАВКИ
За да не давате, особено на децата, химични противопаразитни средства, най-добре използвайте билки и биоактивни добавки, които имат противопаразитни свойства. Те са леко горчиви, което не е опасно за човека, но е унищожително за паразитите. Противопаразитни са червеният лютив пипер, кората от трепетлика, ореховите листа, алоето, пелинът, хрянът, тиквеното семе (неочистено от обвивката, горчицата, канелата, чесънът, лукът, карамфилът, мащерката, черният пипер, нарът, ментата, динените семки, горчивите тоници и настойки.
Както виждате, хелминтите не обичат горчивото, но са пристрастни към сладкото. Затова, ако детето ви не иска обикновена храна, а непрекъснато хленчи за сладко, помислете дали не става дума за глисти, които го заставят да консумира сладко.
Много ефикасно се борят с паразитите натуралните етерични масла - от лимон, от чайно дърво, от кимион, мента, пелин.
Ето още важни съвети:
- екстракт от ангинар - по една супена лъжица след ядене в продължение на 3 седмици;
- слагайте обилно подправки на ястията - мащерка, черен пипер, карамфил, копър, магданоз, мента;
два пъти на ден приемайте лимонено масло - по една капка на една чаена лъжичка мед или мляко. Приемайте в продължение на 21 дни.
КАК ДА РАЗПОЗНАЕМ ХЕЛМИНТОЗАТА
Хелминтозата е опасна паразитна болест, предизвикана от живи организми, чужди за човека. Те провокират алергична реакция, особено в момента, когато личинката попадне в организма и започне да циркулира с кръвта.
Острата фаза на хелминтозата може да се прояви с:
- повишена температура, която да надмине 38 градуса;
- възпаление на кожата;
- възпаление на ставите;
- увеличение на лимфните възли, на далака и черния дроб;
- възпаление на белите дробове;
- болки в корема и повръщане.
При изследване на такъв пациент се открива отклонение в кръвните стойности. В такъв момент сред левкоцитите преобладават еозинофилите. Това са клетки със специално предназначение за борба с паразитите. Затова при нормално ниво 5-6 клетки в заразената от паразити кръв може да се открият от 10 до 70-80 еозинофили.
Последвайте ни
Чудесна статия!
хванах глисти от котката на 50год съм как да си излекуна какви лекарства има за възрастни
Популяризирайте, моля сред децата си!!!
Ако става въпрос за обикновени глисти лекарството е ВЕРМОКС, но по-добре се вижте със специалист. Тези същества доказано предизвикват неподозирано лоши болести и онкологии дори.