Най-чес­то стра­дат ме­нис­ку­си­те - неус­пя­вай­ки да се на­мес­тят, те се оказ­ват за­тис­на­ти меж­ду бед­ре­на­та и пи­щял­на­та кост.
Спом­няй­ки си дет­с­т­во­то, сигурно ще се ви­дим сла­бич­ки, бо­со­но­ги и с ожулени ко­ле­не. На­ра­ня­ва­ни­я­та на ко­ле­не­те - те­зи за­дъл­жи­тел­ни спът­ни­ци на хлапетата - обикновено ми­на­ват без­с­лед­но. Но не та­ка сто­ят не­ща­та при ув­реж­да­не на ко­лен­ни­те ста­ви в зря­ла въз­раст...

Как да опа­зим ко­ле­не­те си, като точ­но те се тру­дят по два­най­сет и повече ча­са в де­но­но­щие? Да ог­ра­ни­чим ра­бо­та­та им? Но за ня­кои хо­ра, осо­бе­но за въз­рас­т­ни­те, не­дос­та­тъч­но­то на­то­вар­ва­не на ко­ле­не­те е още по-опас­но - не­за­бе­ле­жи­мо и мно­го бър­зо се раз­ви­ва ат­ро­фия или зат­руд­не­на под­виж­ност на ста­ви­те.
Изу­ча­вай­ки стро­е­жа на ко­лян­на­та ста­ва, ще ос­та­нем мно­го из­не­на­да­ни от хар­мо­ни­я­та на ана­то­мич­на­та є осо­бе­ност. От всич­ки ста­ви в тя­ло­то ни та­зи е най-здра­ва и в съ­що­то вре­ме мно­го под­виж­на. При тре­ни­ра­ния чо­век ко­ля­но­то мо­же да пра­ви без­к­рай­но мно­го сгъ­ва­щи, раз­гъ­ва­щи и вър­те­ли­ви дви­же­ния. Мус­ку­ли­те, връз­ки­те, су­хо­жи­ли­я­та, на­деж­д­но съ­е­ди­ня­ва­щи ко­ле­не­те с бед­ре­на­та и го­ля­ма­та пи­щял­на кост, при трав­ми по­е­мат вър­ху се­бе си глав­ни­те уда­ри.
По­ма­гат им елас­тич­ни­те хру­щял­ни уп­лът­ни­те­ли - ме­нис­ку­си­те, ко­и­то раз­п­ре­де­лят те­жест­та рав­но­мер­но по ця­ла­та став­на по­вър­х­ност. При хо­де­не и ска­ча­не ме­нис­ку­си­те ка­то мощ­ни пру­жи­ни оме­ко­тя­ват не­из­беж­ни­те уда­ри и сът­ре­се­ния, а при сил­ни на­то­вар­ва­ния на­ма­ля­ват из­лиш­но­то на­ля­га­не вър­ху пра­ви­те и не­под­виж­ни бед­ре­ни кос­ти.
В ана­то­мич­ния стро­еж на ко­лян­на­та ста­ва всич­ко е “из­мис­ле­но” до най-мал­ка­та под­роб­ност - за да мо­жем да се дви­жим бър­зо, мно­го и да не се умо­ря­ва­ме. И ако се от­на­ся­ме гриж­ли­во и вни­ма­тел­но към ко­ле­не­те си, мо­жем да за­па­зим до дъл­бо­ка ста­рост под­виж­ност­та и ле­ко­та­та на дви­же­ни­е­то.
Но чо­век изоб­що не се гри­жи за ко­ле­не­те си, до­ка­то му слу­жат вяр­но и бе­зот­каз­но. И ма­кар че ко­лян­на­та ста­ва е мно­го здра­ва, тя мо­же да бъ­де из­ва­де­на от строя от си­лен, прав удар, па­да­не, пре­ка­ле­но на­то­вар­ва­не или ряз­ко, не­под­хо­дя­що дви­же­ние. Най-чес­то стра­дат ме­нис­ку­си­те - неус­пя­вай­ки да се на­мес­тят, те се оказ­ват за­тис­на­ти меж­ду бед­ре­на­та и пи­щял­на­та кост. Си­гур­но сте гле­да­ли нес­по­луч­ли­ви ско­ко­ве на гим­нас­ти­ци или бас­кет­бо­лис­ти - спор­тис­тът е още във въз­ду­ха и се ка­ни да се при­зе­ми, тялото му е ве­че на зе­мя­та, а в ко­ле­не­те още не е за­вър­ши­ло сгъ­ва­що­то дви­же­ние. Изоб­що, всич­ки ви­до­ве спорт и уп­раж­не­ни­я­та с рез­ки за­вър­та­ния и усук­ва­ния мо­гат да до­ве­дат до на­тър­т­ва­не на ме­нис­ку­са и трав­ма на ко­лян­на­та ста­ва.
То­ва чес­то се случ­ва в най-ба­нал­ни си­ту­а­ции - от пре­у­мо­ра на нет­ре­ни­ра­ни ко­лен­ни мус­ку­ли, ко­га­то чо­век пра­ви пре­ка­ле­но ряз­ко дви­же­ние в ко­ле­не­те. Нап­ри­мер, кач­ва­те се на стол, за да сме­ни­те из­го­ря­ла­та круш­ка, ед­но неп­ре­ме­ре­но дви­же­ние и - трав­ма.
До­ри рез­ки­те тан­цу­вал­ни дви­же­ния без съ­от­вет­на­та под­го­тов­ка мо­гат да се от­ра­зят на със­то­я­ни­е­то на ко­ле­не­те, осо­бе­но на ме­нис­ку­си­те. Най-бе­зо­пас­ни­те и по­лез­ни, от “глед­на точ­ка” на ко­лен­ни­те ста­ви, спор­то­ве и фи­зи­чес­ки уп­раж­не­ния са плу­ва­не­то и ка­ра­не­то на ве­ло­си­пед.

КАК­ВО ТРЯБ­ВА ДА СЕ НАП­РА­ВИ ПРИ СИЛ­НИ БОЛ­КИ В КО­ЛяН­НА­ТА СТА­ВА?

При на­вях­ва­не или ув­реж­да­не на ста­ва­та, ме­нис­ку­сът и ко­лен­ни­те връз­ки реагират със сил­на бол­ка. Ско­ро след то­ва ко­ля­но­то оти­ча, бол­ка­та се връ­ща или на­рас­т­ва при вся­ко дви­же­ние на кра­ка. В то­зи слу­чай е не­об­хо­ди­мо пре­ди всич­ко ста­вата да се фик­си­ра. За цел­та под ко­ля­но­то се пос­та­вя кни­га или дъс­чи­ца (как­во­то има­те подръ­ка) и го фик­си­ра­те с бинт или шал. Ос­вен то­ва за­дължително тряб­ва да по­тър­си­те ле­кар­с­ка по­мощ, за да се из­к­лю­чи счуп­ва­не на кост­та. Ле­ка­рят ще нап­ра­ви фик­си­ра­ща прев­ръз­ка и ще наз­на­чи не­об­хо­ди­мо­то ле­че­ние.
Ув­реж­да­не­то на ста­ва­та или ме­нис­ку­са изис­к­ва про­дъл­жи­тел­но кон­сер­ва­тив­но ле­че­ние. Хи­рур­ги­чна на­ме­са е не­об­хо­ди­ма са­мо в кра­ен слу­чай. За да за­щи­тим ко­ле­не­те си, още в дет­с­т­во­то тряб­ва да се на­у­чим да па­да­ме пра­вил­но. Ето как:
И та­ка, под­х­лъз­на­ли сте се или сте се спъ­на­ли и чув­с­т­ва­те, че стъл­к­но­ве­ни­е­то със зе­мя­та е не­из­беж­но. Опи­тай­те се да ре­а­ги­ра­те миг­но­ве­но: кол­ко­то мо­же по-бър­зо сгъ­не­те гър­ба, пов­диг­не­те ко­ле­не­те към ко­ре­ма, при­тис­не­те ръ­це­те към гър­ди­те, то­ест за­е­ме­те по­за­та на ем­б­ри­о­на. Тряб­ва да от­к­ло­ни­те гла­ва­та в стра­на­та, про­ти­во­по­лож­на на па­да­не­то, да от­пус­не­те мус­ку­ли­те на ра­ме­не­те и ръ­це­те и да се пос­та­ра­е­те да пад­не­те по-ме­ко на съ­от­вет­на­та стра­на. Ав­то­ма­тиз­мът на те­зи дви­же­ния не се дос­ти­га вед­на­га, за­то­ва е доб­ре да пот­ре­ни­ра­те гра­мот­но па­да­не в до­ма си - вър­ху мек ки­лим, оде­я­ло и въз­г­лав­ни­ци. Кол­ко­то по-точ­но от­ра­бо­ти­те те­зи спа­си­тел­ни дви­же­ния, в тол­ко­ва по-го­ля­ма бе­зо­пас­ност ще бъ­дат ко­ле­не­те, гла­ва­та и дру­ги­те час­ти на тя­ло­то в мо­мен­та на па­да­не.
За да не ув­ре­ди­те ко­лен­ни­те си ста­ви, ко­га­то се за­ни­ма­ва­те със спорт или се дви­жи­те бър­зо, сла­гай­те си спе­ци­ал­ни на­ко­лен­ки или си пра­ве­те стег­на­ти , елас­тич­ни прев­ръз­ки, ко­и­то да фик­си­рат на­деж­д­но ко­лен­ни­те ста­ви. При обик­но­ве­но хо­де­не, осо­бе­но про­дъл­жи­тел­но (нап­ри­мер при по­ход в пла­ни­на­та) не е пре­по­ръ­чи­тел­но да из­пол­з­ва­те на­ко­лен­ки или прев­ръз­ки, за­щи­та­ва­щи ко­ле­не­те - ко­лен­ни­те мус­ку­ли бър­зо ще за­гу­бят то­ну­са си.
Ко­ле­не­те тряб­ва да се па­зят, а с нап­ред­ва­не­то на въз­раст­та е не­об­хо­ди­мо да се по­ла­гат по­ве­че гри­жи за тях - и те, как­то це­лия ор­га­ни­зъм, гу­бят пре­диш­на­та си си­ла, мус­ку­ли­те се от­пус­кат, под­виж­ни­те пре­ди хру­щял­ни ста­ви из­тъ­ня­ват, от вът­реш­на­та стра­на на ко­жа­та се по­я­вя­ва ве­но­зен ри­су­нък.

ПОЛЕЗНИ СЪВЕТИ ЗА ЗДРАВИ КРАКА


Ня­кои хо­ра през нощ­та усе­щат бол­ки в ко­ле­не­те, не­дос­та­тъч­на под­виж­ност, гра­па­ви­на на ко­жа­та. То­ва са въз­мож­ни­те приз­на­ци на не­дос­тиг на ви­та­ми­ни в ор­га­низ­ма, от­ла­га­не на со­ли или за­поч­ващ ар­т­рит. .
В такъв случай вся­ка ве­чер пра­ве­те на ко­ле­не­те топ­ли вод­ни ком­п­ре­си със со­да би­кар­бо­нат - 1 су­пе­на лъ­жи­ца со­да на ли­тър во­да. Пос­та­ве­те ком­п­ре­си­те за 15-20 ми­ну­ти, след то­ва из­бър­ше­те ко­ле­не­те и ги на­ма­же­те с крем с ви­та­мин А или под­г­ря­то со­е­во, слън­чог­ле­до­во мас­ло или зех­тин.
Мо­же­те да пра­ви­те хра­ни­тел­ни ви­та­мин­ни ком­п­ре­си от рас­ти­тел­но мас­ло с до­бав­ка на ли­мо­нов или пор­то­ка­лов сок в про­пор­ция 10:2. Ос­та­ве­те ком­п­ре­са да дей­с­т­ва един час, след то­ва го сва­ле­те, вни­ма­тел­но ма­са­жи­рай­те ко­ле­не­те и ги пре­вър­же­те с то­пъл шал за през нощ­та.
До­бър ефект имат ком­п­ре­си­те от пше­нич­ни три­ци, раз­т­во­ре­ни с мля­ко до гъс­то­та­та на сме­та­на. Смес­та се пос­та­вя вър­ху ко­ле­не­те, пок­ри­ва се с пер­га­мен­то­ва хар­тия, за­вър­з­ва се с топ­ла кър­па и се дър­жи по­ло­вин час. След то­ва се из­ми­ва и се на­маз­ва с подхранващ крем.
За по-мла­ди хо­ра е под­хо­дя­ща су­ха­та топ­ли­на - за по­доб­ря­ва­не на под­виж­ност­та на ко­лен­ни­те ста­ви, за пре­мах­ва­не на умо­ра­та и нап­ре­же­ни­е­то в мус­ку­ли­те след ин­тен­зив­но фи­зи­чес­ко на­то­вар­ва­не е дос­та­тъч­но да оти­дат на са­у­на.
Ко­ле­не­те най-мно­го се умо­ря­ват, ко­га­то се хо­ди на ви­со­ки ток­че­та. В те­зи слу­чаи е доб­ре ве­чер, пре­ди сън, да се взе­ме топ­ла ва­на, а след то­ва ко­ле­не­те да се ма­са­жи­рат енер­гич­но и да се на­ма­жат с ма­зен крем или ва­зе­лин.
Не­об­хо­ди­мо е да се пог­ри­жи­те и за хра­не­не­то си. Ви­со­ко­то съ­дър­жа­ние на за­хар или маз­ни­ни в ме­ню­то во­ди до по­ви­ша­ва­не на тег­ло­то, а те­жест­та му пър­ви ще по­чув­с­т­ват ко­ле­не­те. С го­ди­ни­те те все по-труд­но ще из­пъл­ня­ват фун­к­ци­и­те си. Го­ля­мо­то те­лес­но тег­ло е пос­то­ян­но и из­ну­ри­тел­но на­то­вар­ва­не за ко­лен­ни­те ста­ви. За­гу­ба­та до­ри на ня­кол­ко ки­лог­ра­ма би об­лек­чи­ла зна­чи­тел­но ра­бо­та­та им.
Ко­ле­не­те “оби­чат” пло­до­ве, млеч­ни про­дук­ти, ри­ба, зе­ле­ни зе­лен­чу­ци - в те­зи про­дук­ти има мно­го ви­та­ми­ни, ми­не­рал­ни ве­щес­т­ва, не­на­си­те­ни мас­т­ни ки­се­ли­ни и съв­сем мал­ко ка­ло­рии.
Хо­ра­та на сред­на и по-зряла въз­раст зна­ят, че е дос­та­тъч­но да пре­ка­рат ня­кол­ко дни в лег­ло­то и кра­ка­та от­с­лаб­ват, най-нап­ред в ко­лен­ни­те ста­ви. Не­дос­та­тъч­на­та дви­га­тел­на ак­тив­ност е па­губ­на за ко­лен­ни­те ста­ви - ед­ва на 30-го­диш­на въз­раст тя во­ди до от­с­лаб­ва­не на мус­ку­ли­те, вло­ша­ва­не на струк­ту­ра­та на хру­щя­ли­те и на­ру­ше­ние на кръ­во­об­ра­ще­ни­е­то - под ко­ле­не­те са раз­по­ло­же­ни мощ­ни кръ­во­нос­ни въз­ли.
За за­паз­ва­не на под­виж­ност­та на ста­ви­те е не­об­хо­ди­мо да пра­ви­те ма­саж на ко­ле­не­те, а съ­що та­ка и спе­ци­ал­ни уп­раж­не­ния, ко­и­то си стру­ва да вклю­чи­те във всекид­нев­на­та си ут­рин­на гим­нас­ти­ка.