БОЛКИТЕ В КОЛЕНЕТЕ СЕ ЦЕРЯТ С ДВИЖЕНИЕ И ДИЕТА
Най-често страдат менискусите - неуспявайки да се наместят, те се оказват затиснати между бедрената и пищялната кост.
Как да опазим коленете си, като точно те се трудят по дванайсет и повече часа в денонощие? Да ограничим работата им? Но за някои хора, особено за възрастните, недостатъчното натоварване на коленете е още по-опасно - незабележимо и много бързо се развива атрофия или затруднена подвижност на ставите.
Изучавайки строежа на колянната става, ще останем много изненадани от хармонията на анатомичната є особеност. От всички стави в тялото ни тази е най-здрава и в същото време много подвижна. При тренирания човек коляното може да прави безкрайно много сгъващи, разгъващи и въртеливи движения. Мускулите, връзките, сухожилията, надеждно съединяващи коленете с бедрената и голямата пищялна кост, при травми поемат върху себе си главните удари.
Помагат им еластичните хрущялни уплътнители - менискусите, които разпределят тежестта равномерно по цялата ставна повърхност. При ходене и скачане менискусите като мощни пружини омекотяват неизбежните удари и сътресения, а при силни натоварвания намаляват излишното налягане върху правите и неподвижни бедрени кости.
В анатомичния строеж на колянната става всичко е “измислено” до най-малката подробност - за да можем да се движим бързо, много и да не се уморяваме. И ако се отнасяме грижливо и внимателно към коленете си, можем да запазим до дълбока старост подвижността и лекотата на движението.
Но човек изобщо не се грижи за коленете си, докато му служат вярно и безотказно. И макар че колянната става е много здрава, тя може да бъде извадена от строя от силен, прав удар, падане, прекалено натоварване или рязко, неподходящо движение. Най-често страдат менискусите - неуспявайки да се наместят, те се оказват затиснати между бедрената и пищялната кост. Сигурно сте гледали несполучливи скокове на гимнастици или баскетболисти - спортистът е още във въздуха и се кани да се приземи, тялото му е вече на земята, а в коленете още не е завършило сгъващото движение. Изобщо, всички видове спорт и упражненията с резки завъртания и усуквания могат да доведат до натъртване на менискуса и травма на колянната става.
Това често се случва в най-банални ситуации - от преумора на нетренирани коленни мускули, когато човек прави прекалено рязко движение в коленете. Например, качвате се на стол, за да смените изгорялата крушка, едно непремерено движение и - травма.
Дори резките танцувални движения без съответната подготовка могат да се отразят на състоянието на коленете, особено на менискусите. Най-безопасните и полезни, от “гледна точка” на коленните стави, спортове и физически упражнения са плуването и карането на велосипед.
КАКВО ТРЯБВА ДА СЕ НАПРАВИ ПРИ СИЛНИ БОЛКИ В КОЛяННАТА СТАВА?
При навяхване или увреждане на ставата, менискусът и коленните връзки реагират със силна болка. Скоро след това коляното отича, болката се връща или нараства при всяко движение на крака. В този случай е необходимо преди всичко ставата да се фиксира. За целта под коляното се поставя книга или дъсчица (каквото имате подръка) и го фиксирате с бинт или шал. Освен това задължително трябва да потърсите лекарска помощ, за да се изключи счупване на костта. Лекарят ще направи фиксираща превръзка и ще назначи необходимото лечение.
Увреждането на ставата или менискуса изисква продължително консервативно лечение. Хирургична намеса е необходима само в краен случай. За да защитим коленете си, още в детството трябва да се научим да падаме правилно. Ето как:
И така, подхлъзнали сте се или сте се спънали и чувствате, че стълкновението със земята е неизбежно. Опитайте се да реагирате мигновено: колкото може по-бързо сгънете гърба, повдигнете коленете към корема, притиснете ръцете към гърдите, тоест заемете позата на ембриона. Трябва да отклоните главата в страната, противоположна на падането, да отпуснете мускулите на раменете и ръцете и да се постараете да паднете по-меко на съответната страна. Автоматизмът на тези движения не се достига веднага, затова е добре да потренирате грамотно падане в дома си - върху мек килим, одеяло и възглавници. Колкото по-точно отработите тези спасителни движения, в толкова по-голяма безопасност ще бъдат коленете, главата и другите части на тялото в момента на падане.
За да не увредите коленните си стави, когато се занимавате със спорт или се движите бързо, слагайте си специални наколенки или си правете стегнати , еластични превръзки, които да фиксират надеждно коленните стави. При обикновено ходене, особено продължително (например при поход в планината) не е препоръчително да използвате наколенки или превръзки, защитаващи коленете - коленните мускули бързо ще загубят тонуса си.
Коленете трябва да се пазят, а с напредването на възрастта е необходимо да се полагат повече грижи за тях - и те, както целия организъм, губят предишната си сила, мускулите се отпускат, подвижните преди хрущялни стави изтъняват, от вътрешната страна на кожата се появява венозен рисунък.
ПОЛЕЗНИ СЪВЕТИ ЗА ЗДРАВИ КРАКА
Някои хора през нощта усещат болки в коленете, недостатъчна подвижност, грапавина на кожата. Това са възможните признаци на недостиг на витамини в организма, отлагане на соли или започващ артрит. .
В такъв случай всяка вечер правете на коленете топли водни компреси със сода бикарбонат - 1 супена лъжица сода на литър вода. Поставете компресите за 15-20 минути, след това избършете коленете и ги намажете с крем с витамин А или подгрято соево, слънчогледово масло или зехтин.
Можете да правите хранителни витаминни компреси от растително масло с добавка на лимонов или портокалов сок в пропорция 10:2. Оставете компреса да действа един час, след това го свалете, внимателно масажирайте коленете и ги превържете с топъл шал за през нощта.
Добър ефект имат компресите от пшенични трици, разтворени с мляко до гъстотата на сметана. Сместа се поставя върху коленете, покрива се с пергаментова хартия, завързва се с топла кърпа и се държи половин час. След това се измива и се намазва с подхранващ крем.
За по-млади хора е подходяща сухата топлина - за подобряване на подвижността на коленните стави, за премахване на умората и напрежението в мускулите след интензивно физическо натоварване е достатъчно да отидат на сауна.
Коленете най-много се уморяват, когато се ходи на високи токчета. В тези случаи е добре вечер, преди сън, да се вземе топла вана, а след това коленете да се масажират енергично и да се намажат с мазен крем или вазелин.
Необходимо е да се погрижите и за храненето си. Високото съдържание на захар или мазнини в менюто води до повишаване на теглото, а тежестта му първи ще почувстват коленете. С годините те все по-трудно ще изпълняват функциите си. Голямото телесно тегло е постоянно и изнурително натоварване за коленните стави. Загубата дори на няколко килограма би облекчила значително работата им.
Коленете “обичат” плодове, млечни продукти, риба, зелени зеленчуци - в тези продукти има много витамини, минерални вещества, ненаситени мастни киселини и съвсем малко калории.
Хората на средна и по-зряла възраст знаят, че е достатъчно да прекарат няколко дни в леглото и краката отслабват, най-напред в коленните стави. Недостатъчната двигателна активност е пагубна за коленните стави - едва на 30-годишна възраст тя води до отслабване на мускулите, влошаване на структурата на хрущялите и нарушение на кръвообращението - под коленете са разположени мощни кръвоносни възли.
За запазване на подвижността на ставите е необходимо да правите масаж на коленете, а също така и специални упражнения, които си струва да включите във всекидневната си утринна гимнастика.
Последвайте ни
Все още няма коментари