КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВА БОЛЕСТТА НА ГОШЕ
Болестта на Гоше е идентифицирана преди повече от сто години, но много неща за природата на това заболяване станаха известни впоследствие, както симптомите му, така и психологичният ефект.
Дарина Костова, Плевен
Изследванията, провеждани в последните 30 години, доведоха до нов подход в лечението, както и до първото фармакологично средство, водещо до обратно развитие на симптомите.
Болестта на Гоше е вродено заболяване
Хората, засегнати от тази болест, имат недостатъчно количество от един важен ензим. Този ензимен дефицит води до натрупване на мастни субстанции, най-често в далака, които нормално се образуват при обмяната на веществата. Симптомите на заболяването са с различна тежест - от много леки до много тежки. Те могат да започнат във всяка възраст: от кърмачета до възрастни хора. В засегнатите болни генетичният дефект е налице още при зачеването.
Какви са причините за възникването?
Човешкото тяло съдържа специализирани клетки, наречени макрофаги, които извличат остарелите клетки чрез разграждане на прости молекули, които се включват в по-нататъшната обмяна на веществата. Този процес е аналогичен на яденето и смилането на храната. Макрофагите ядат изтощените клетки и разграждат техните клетъчни компоненти, наречени лизозоми, които служат като храносмилателен тракт за клетките.
Ензимът глюкоцереброзидаза се намира в лизозомите и е отговорен за разграждането на глюкоцереброзида на глюкоза и церамид. Хората с болестта на Гоше нямат нормална активност на ензима глюкоцереброзидаза. Глюкоцереброзидаза се натрупва в лизозомите и не позволява макрофагите да действат нормално. Уголемените макрофаги, съдържащи неразграден глюкоцереброзид, са наречени клетки на Гоше. Тези клетки са главен признак на заболяването. Болестта на Гоше е най-честата от 10-те така наречени болести на натрупване.
Какво се случва, след като се засегне далакът?
Далакът е място, където често се акумулират клетките на Гоше. Натрупване на клетките на Гоше в далака води до неговото увеличаване и активиране. Това пък води до уголемяване на корема и болните изглеждат като с наднормено тегло или като бременни. В нормално състояние далакът разрушава старите еритроцити със същата скорост, с която те се продуцират в костния мозък. Когато обаче той става свръхактивен, започва да разрушава по-бързо, отколкото те се продуцират и настъпва дефицит. Дефицитът на червените клетки води до анемия. Червените клетки носят кислород от белия дроб до всички клетки на тялото. Поради анемията болните страдат от кислородна недостатъчност. В резултат на това мускулните клетки не могат да продуцират достатъчно енергия и има тенденция да настъпва бързо умора след физически усилия на болните. Свръхактивността на далака може да причини и дефицит на белите кръвни клетки, което може да доведе до намаляването на имунната защита към бактериални инфекции. Също така един свръхактивен далак може да редуцира броя на кръвните тромбоцити. Намаляването на броя на тромбоцитите намалява способността да се образуват кръвни съсиреци, увеличава се тенденцията към кървене и образуване на хеморагични петна. В резултат на това децата с болестта на Гоше имат тежки епистаксиси - кървене от носа.
...КОИ ОРГАНИ ЗАСЯГА ЗАБОЛЯВАНЕТО
Искам да знам какво се случва с органите, когато човек се разболее от болестта на Гоше?
Тодор Тодоров, Димитровград
Черният дроб е другото място за акумулация на клетки на Гоше. Черният дроб може да се увеличи и да се наруши неговата функция. При болни, на които се премахва далакът, черният дроб силно се увеличава поради преместване на натрупването от далака в черния дроб. Чернодробните функции не се засягат тежко и малко болни развиват цироза. При цироза черният дроб развива фиброза на тъканите.
Друго често място, където се събират клетките на Гоше, е костният мозък. Акумулираните Гоше-клетки намаляват нормалната костномозъчна функция в местата, където са най-многобройни. Това може да доведе до много проблеми, които са чести при болните от Гоше.
Костите при болестта Гоше са по-податливи на инфекция. Те може да са по-тънки и слаби от нормалните или да са деформирани. В допълнение костните кризи могат да протичат, когато настъпи внезапно спиране на достъпа на кислород, където клетките на Гоше интерферират с нормалния кръвен поток. Тези епизоди са екстремно опасни и са като сърдечна атака в костта. Намаляването на кръвотока може да доведе до разрушаването на костта (наречено асептична некроза) и води до постоянни проблеми в движенията.
В допълнение костите стават крехки и могат да настъпят спонтанни фрактури. Ако тези фрактури настъпят в гръбначния стълб, те се наричат компресионни фрактури и могат да доведат до засягане на нерви. Болните от Гоше често се оплакват от костни и ставни болки. Тези болки най-вероятно се дължат на възпалителни промени в скелетната система, причинени от наличието на клетките на Гоше. При всички хора с болестта на Гоше има намалена в различна степен глюкоцереброзидазна активност. В резултат на това началото на заболяването и тежестта на симптомите варират значително. Днес специалистите по болестта на Гоше я разделят на 3 групи: тип 1, тип 2 и тип 3, базиращи се на 4 частични симптома при протичане на болестта. Ако първите симптоми се появят по-късно, заболяването е по-малко тежко.
Как се разболява човек?
Болестта на Гоше е наследствена. Тя е резултат от унаследяване от родителите. Някои признаци, като цвят на очите, височина и генетични заболявания преминават от родителите на децата. Гените на човека са организирани в 23 двойки хромозоми и съдържат отпечатъци, които телесните клетки използват за синтеза на протеини, основните градивни елементи на живота. Всяка хромозома съдържа хиляди гени.
Всеки човек унаследява по едно копие за всеки ген от двамата родители. Гените на глюкоцереброзидазата също преминават от родителите в децата. При болестта на Гоше отпечатъкът за глюкоцереброзидазата (вид протеин)е дефектен. Като резултат на това глюкоцереброзидазата, продуцирана от дефектните гени, е нестабилна и не може да има нормална функция.
...КАК СЕ ЛЕКУВА?
Възможно ли е човек предварително да знае дали попада в зоната на риска? За да може да се пази естествено или да заложи на профилактиката?
Стефка Настева, Варна
Тъй като болестта на Гоше е генетично заболяване, всички близки роднини рискуват да се разболеят или са потенциални носители на гена. Семейства с фамилна обремененост с болестта на Гоше трябва да дискутират с лекарите си възможностите за тестуване. Скринингът на заболяването и кръвните проби се вземат, за да се измери глюкоцереброзидазната активност.
В зависимост от нивото на намерената активност един човек може да бъде определен като носител или болен от болестта на Гоше. За откриване на носителите кръвните тестове не са винаги точни - дължи се на вариациите на ензимното ниво.
КАКВО Е ЛЕЧЕНИЕТО?
Доскоро лечението на болните от това заболяване беше симптоматично за облекчаване на симптомите, възникнали от натрупването на клетките на Гоше в различни органи. Внимателното контролиране на големината на черния дроб и на далака и броя на кръвните клетки подпомага лекаря да определи подходящото лечение. В зависимост от симптомите терапията включва следните мерки: почивка на легло, да не се взимат аспиринови аналгетици, тъй като аспиринът инхибира съсирването на кръвта и не се препоръчва за болни от болестта на Гоше, антивъзпалителни за остри и хронични болки, биофитбек, хипербарна окислителна терапия за лечение на костните кризи и механична обструкция, спленектомия. Понякога кървенето от малки рани изисква медицинска интервенция, за да се избегне по-голяма кръвозагуба.
Последвайте ни
Все още няма коментари