ИМА НАЧИНИ ДА СПРЕМ ХЪРКАНЕТО!
Свалете килограми и излекувайте ангината, ако имате такава
Веселин Димитров, Хасково
Колебанията, които възникват в дихателните пътища между стените на гръкляна и мъжеца, предизвикват хъркането.
Причините
- Наследственост. Тесните дихателни пътища ни се предават по наследство от майката и бащата. Това може да се определи и по формата на лицето: колкото по-широко е то, толкова по-голяма е носоглътката и съответно толкова по-малка е вероятността човек да хърка.
- Ангина. Носоглътката е запушена и дишането е затруднено. Освен това хъркане може да предизвикат: аденоиди при децата; хронична хрема или синузит; полипи; сезонна алергия с ринит. Освен това в някои моменти човек може просто да не усети, че има някакви нарушения в дихателните органи. А околните се измъчват от неговото хъркане.
- Затлъстяване. Колкото повече излишни килограми имате, толкова по-голяма е вероятността мазнините да се отлагат в областта на шията и в района на глътката. И пак се притискат дихателните пътища. Освен това мастната тъкан влияе на стените на носоглътката и я прави неустойчива.
- Възрастта. Колкото по-стар е човек, толкова по-слабо еластични са стените на носоглътката.
Обикновено хъркането е безобидно,
още повече ако партньорът ви спи здраво и не чува звуците, които издавате. Но колкото повече хъркате, толкова по-разхлабени стават стените на гръкляна. И рано или късно по време на сън ще започнат да се удрят една в друга и да не пропускат въздух. Такова краткотрайно спиране на дишането се нарича синдром на нощната апнея. Тя вече действително е опасна:
- Страда сърцето. По време на спиране на дишането се повишава кръвното налягане - съдовете на сърцето и главният мозък изпитват натоварване.
- В опасност е и нервната система. Тя не успява изцяло да се възстанови по време на сън.
- Засяга се ендокринната система. Болните от захарен диабет могат да получат задушаване. Страдащите от затлъстяване започват да качват килограми.
Единственият ефикасен метод в този случай е операция
за намаляване дължината на мъжеца. Чрез лазер или по хирургичен път една част от органа се отрязва. Има 90 процента гаранция.
Има и още един, алтернативен метод - поставя се специално устройство, което не позволява на устата да се затваря и да пада езикът. Увеличава се леко пространството на дихателните пътища и хъркането спира.
Но този метод не е съвсем удобен, дори може да се каже, че е мъчителен.
УПРАЖНЕНИЯ СРЕЩУ “МАЛКАТА НОЩНА МУЗИКА”
Чувал съм, че има някакви специални упражнения за преустановяване или поне намаляване на хъркането. Има ли такива и ефикасни ли са?
Петър Димитров, Стара Загора
Няма научни доказателства, че тези упражнения, за които говорите, могат да помогнат при лечението. Но няма и да навредят.
За да укрепите мускулите на небцето и носоглътката, трябва да изпълните няколко упражнения. Резултатът обаче ще дойде не по-рано от 3-4 седмици.
Опитайте да произнесете звука “и”, като силно напрягате мускулите на глътката, мекото небце и частично шията. В резултат на това упражнение трябва да получите нещо средно между звука “и” и повръщателно движение. Само не се престаравайте. Повтаряйте два пъти на ден - сутрин и вечер по 25-30 пъти.
Изплезете език, сякаш показвате на лекаря болното си гърло. Колкото повече усилия направите в това отношение, толкова по-добре. Трябва да усетите напрежение в мускулите в основата на езика. Повторете това упражнение 30 пъти. А след това пак толкова пъти направете движението, само че този път насочете езика си назад към гърлото.
Не забравяйте и за челюстта - 30 движения с долната челюст напред-назад ще помогнат да укрепнат слабите мускули. След това стиснете със зъби някакъв предмет и го стискайте със сила в продължение на 5 минути.
Последвайте ни
0 Коментара: