Четири варианта за "чинията" на Бузлуджа
Най-екстравагантният е да се превърне в хотел или ресторант
Археологът проф. Николай Овчаров пък обясни, че по време на честванията на празника на розата в Казанлък миналата седмица е запознал премиера Бойко Борисов с проекта на арх. Иванова за обновяване на монумента. На среща в Министерството на културата където Овчаров е съветник на министър Вежди Рашидов, представители на Съюза на българските художници Съюза на архитектите, община Казанлък, оригиналния авторски колектив и арх. Иванова е решено да се започне съвместна работа, припомни проф. Овчаров пред bTV.
Освен изготвянето на проект за обновяване на паметника, ще бъде изяснен статутът му, както и отношението на БСП към него, след като през 2011 година той беше даден на партията, но тя още не го е приела.
„Целият колектив е готов да работи”, категоричен е Георги Стоилов, който ще ръководи архитектурния екип. „Това е един важен обществен факт. Аз не мога да се налагам на обществото, то трябва да реши какво иска да види”, добави Стоилов. Над 14,5 млн. лв. е струвало някога изграждането на старопланинския монумент, по предварителните пресмятания на арх. Дора Иванова за санирането на обекта сега ше трябват 2,5 млн. лв. Достъпът до рушащия се и ограбен през последните 25 години дом-паметник на БКП на връх Бузлуджа е забранен поради опасност за здравето и живота на евентуалните му посетители, напомниха от Старозагорската областна управа.
За пореден път заповед за забрана в конструкцията да влизат туристи е издадена на 4 февруари т.г. През последните 4 месеца на няколко пъти са били заварявани металните врати на главния вход и са били бетонирани странични, направени от неизвестни лица входове. Обектът е частна държавна собственост, в съответствие с акт под №4775, издаден на 2 юни 2006 година.
Направените в различни периоди огледи от специалисти са установили, че съществува реална опасност от откъсване на части от покривната конструкция. Окрадените през десетилетията кабели не позволяват нормално електрозахранване, силно корозирала е армировката по част от стените. Като цяло обектът е с нарушена конструкция, в лошо техническо и архитектурно състояние. Забраната за достъп на външни лица е съобразена с правомощията на губернатора и закона за защита при бедствия. Контролът за изпълнение на заповедта е възложен на областната дирекция на МВР – Стара Загора.
От БСП – Стара Загора вчера не пожелаха да коментират причините, поради които партийното ръководство е отказало да приеме монумента, предоставен през първия мандат на кабинета „Борисов”. През 2001 година с решение на МС сградата с обща площ от 2719 кв м, но без земята под нея, бе прехвърлена на „Позитано“ 20, но договорът за прехвърлянето на собствеността остана неподписан. Тихомълком тогава от централата на Столетницата признаха, че не разполагат с необходимия финансов ресурс , за да я възстановят от руините.
Запознати с предисторията социалисти разказват, че опит за прехвърляне на собственост имало и при кабинета на Симеон Сакскобурготски .Тогавашният министър на регионалното развитие Валентин Церовски също подготвил документите, но лично Сергей Станишев отказал да приеме „дара“.
Последвайте ни
0 Коментара: