Срещата на премиерите на България и Унгария – Бойко Борисов и Виктор Орбан, бе част от една голяма полза от председателството ни на ЕС, че всеки идва да ни види, да разговаря с нашето правителство. Посещението на Орбан бе част от това. Има и споделено разбиране по един от най-големите проблеми на Европа – миграционната криза. И двамата в миналото са споделяли еднакви виждания. Това каза в ефира на bTv Елена Поптодорова.
Миграциоинните центрове да са извън Европа – това не е нова тема. Единодушни сме с Орбан за това, каза още тя, коментирайки общата позиция на двамата правителствени ръководители относно мерките, необходими за преодоляването на бежанския натиск върху Стария континент.
 
„Една от задачите на нашето председателство е да даде тласък на Балканите, но ние като регион и страна се борим с тежки натрупанми престави. Трябва да имаме практически доказателства за върховенството на закона, прилагането им, опасявам се, че ще има доста обтекаеми отговори защо не сме в Шенген. Винаги имаме поощтрително „да“, но когато държавите гласуват, винаги има причини, които ги спират“, обясни Поптодорова, говорейки за основните пречки пред членството на България в Шенгенската зона.  

По думите на Поптодорова, думите на президента Румен Радев за шербета на предстоящата среща между ЕС и Турция на 26 март във Варна, са били „една цветиста фраза“. „Тук се примесват възможностите на двустранните задължения в отношенията с друга държава и съответно ролята ни като председателстваща държава. Ние сме домакини, но това не ни лишава от възможностите да покажем доброто си лице. Добрият домакин не е негатив. Двустранни въпроси не могат да бъдат поставяни на тази среща“, обясни тя.

Тя припомни, че имаме редица отворени въпроси с Турция, като единият от тях са тракийските бежанци. „Винаги има в парламента партии, които повдигат тези въпроси, но след избори всичко се забравя“, обясни обаче тя.