След излагацията на правосъдната министърка Надежда Йорданова във Висшия съдебен съвет от 10 март, когато катастрофира в опитите си да предизвика отстраняването на главния прокурор Иван Гешев, тя претърпява поредно фиаско, само че в Комисията по конституционни и правни въпроси и този път по повод закриването на специализираните съдилища и прокуратури.

И днес, както и тогава, Йорданова блесна с ниска правна култура и нулеви правни аргументи, с които да защити тезата си. Това е поредният път, в който правосъдният министър демонстрира, че въпреки ожесточените й напъни да изработи единствените две точки в дневния ред на партията й покровител „Демократична България“ – отстраняването на Гешев и закриването на спецправосъдието – тя не е пригодна за това.

В рамките на заседанието на Правната комисия Йорданова аргументира нуждата от закриването на специализираните съдилища и прокуратури с шаблонни аргументи за „ниска ефективност“, „даване на разрешения за нерегламентирано подслушване“ и „поръчкови дела“ – все тези, които още от съществуването им се чуват единствено от устите на обвиняемите и подсъдимите в същите тези структури. Йорданова не изтъкна нищо друго в полза на настояването си за закриване на спецправосъдието и не отговори на критиките на поредица юристи, че тази стъпка ще унищожи редица криминални дела за висока корупция и организира престъпност, както и по отношение на сигналите на самите спецмагистрати, че начинът на преназначаването им, заложен в проекта, е своеобразно „изселване“ и наказание.

Очевидно осъзнала, след провала си да инициира годна процедура за отстраняването на главния прокурор, че не би могла да се справи сама с тежката правна материя, в която навлиза и явно изплашен от присъствието на самия Гешев в Комисията по конституционни и правни въпроси, Йорданова е довела в заседателната зала и заместника си Емил Дечев, бивш съдия, бивш член на ръководството на политизирания Съюз на съдиите в България и дългогодишен рупор на атаките на „Демократична България“ спрямо държавното обвинение в качеството си на магистрат.

След вялото и изпразнено от съдържание представяне, Йорданова замлъкна, а думата взеха народните представители. Същинските дебати между юристите, поканени да присъстват в Правната комисия, сред които е и самият главен прокурор, предстои.