След мощния трус от 6,4 по Рихтер на гръцкия остров Закинтос, който беше усетен и в много други държави, земята продължава да се тресе от серия афтършокове. Те са доста силни – между 4 и 5,7 по Рихтер, и продължават да държат в страх хората в засегнатите райони.
 

Повредено е главното пристанище на Закинтос, но то все още работи. В едноименния главен град на острова е било спряно електричеството. Пожарната и гражданска защита са били викани по множество сигнали за паднали камъни и керемиди.
 


Срутила се е стена на църква от 15 век в град Пиргос в южната част на Пелопонес. Няколко души са получили леки наранявания.
 


Британските туристи, които по това време са били на почивка на острова, разказват за ужаса, който изпитали, когато в 1.54 ч. сутринта били събудени от земетресението. То било толкова мощно, че се усетило в Либия, Италия, Малта и Албания.
 
Туристите се уплашили, че трусът може да предизвика цунами, и заявили, че искат да си тръгнат час по-скоро, пише „Дейли Мейл“.
 


„Това е нещо, което никога повече не искам да преживявам, продължава да има по-малки вторични трусове, искам да си тръгна“, написа в социалните мрежи Трейси Форд, която е бременна в 24-та седмица.
 
Трейси Арчър умолявала туристическия агент Томас Кук: „Моля те, направи нещо. Ние сме заклещени в Занте след земетресение и всички са извън хотела, завити в одеяла. Има бебета и малки деца. Моля те, направи нещо, уплашени сме и ни е студено“.
 
Друг очевидец казва: „Аз и партньорът ми сме в Занте, събудих го, имаше три по-малки афтършока, голямото беше преместило предмети в стаята“.
 


Местен жител пък разказва: „Ужасно силно клатене. Предметите падаха от рафтовете. Силен бучащ звук“.
 
Първоначално действително беше издадено предупреждение за цунами, което после беше отменено.
 
„Нямаме някакви особени проблеми. Спокойствието е възстановено“, заяви кметът на Закинтос Павлос Колокоцас.
 
Големите щети са избегнати, тъй като на Закинтос, който е традиционна земетръсна зона, започна да въвежда система за превенция при сеизмична активност, обясни ръководителят на гръцкото ведомство, отговорно за този проект. „Освободената енергия, поради ъгъла на разлома, се насочи с отслабваща сила към Италия“, обясни той.


 
Превод и редакция: БЛИЦ