Решаващият ден за въвеждане на еврото в България ще бъде на 12 юли. Тогава ще бъде заседанието на Еврогрупата, на което се очаква да бъде разгледан въпросът с българската кандидатура за влизане в „чакалнята за еврото” (валутния механизма ERM 2). Това съобщава в. „Труд”.

В заседанията на Еврогрупата участват финансовите министри на страните от еврозоната. Като традиционно членовете на Еврогрупата се събират в деня преди всяко заседание на Съвета по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН). 

България вече е депозирала в Европейската комисия искане да влезе едновременно в Банковия съюз и в ERM 2. На заседанието на Еврогрупта на 12 юли в Брюксел трябва да бъде разгледана нашата заявка и да се каже дали ще се поеме твърд ангажимент, че при едно успешно интегриране на България в Банковия съюз ще бъдем приети и в ERM 2. 

Ако получим такива гаранции, това означава, че страната ще има ясна пътна карта за въвеждане на еврото. Ако не получим тези гаранции, отказът трябва да бъде мотивиран.

За влизането на България в Банковия съюз ще бъдат необходими между 6 и 9 месеца. Това означава, че дори при най-благоприятно развитие, България ще влезе в „чакалнята за еврото” най-рано в първите месеци на 2021 г.

Минималният срок, който всеки кандидат за еврозоната трябва да престои в ERM 2, е две години. 

Това означава, че еврото може да бъде въведено в България най-рано през първите месеци на 2021 г.

Преди влизането в еврозоната обаче трябва да бъдат изпълнени доста процедурни стъпки. 

След евентуално положително становище от страна на Еврогрупата за едновременно влизане на страната в Банковия съюз и в ERM 2, трябва да бъде подадено писмо за намерение, подписана от министъра на финансите Владислав Горанов и от управителя на БНБ Димитър Радев. На по-късен етап ще трябва да бъде подадена и официална апликация за влизане във ERM 2, която трябва да бъде подписана от Владислав Горанов и адресирана до ЕКОФИН.

В Банковия съюз участват всички членове на Еврозоната, а за останалите страни от ЕС участието е по желание.

Банковият съюз се основава на три елемента – единни капиталови изисквания за банките, единен надзорен механизъм, при който отговорността за надзора се поема от Европейската централна банка, както и единен механизъм за преструктуриране на нежизнеспособни финансови институции.

Правила
България изпълнява изискванията

България е изпълнила формалните критерии за въвеждане на еврото. Това са т.н. критерии от Маастрихт, чиято цел е да гарантират ценова стабилност в еврозоната: бюджетният дефицит да е под 3% от БВП, държавният дълг да е под 60% от БВП, инфлацията да не надминава с повече от 1,5 пункта тази в трите страни от ЕС с най-малка инфлация, и дългосрочните лихви по ДЦК да не надвишават с повече от 2 пункта лихвите в тези три страни.

Остава да изпълним и условието за две години престой в ERM 2, където валутният курс не трябва да се отклонява с повече от 15%. Реално изпълняване и това условие, защото сме във валутен борд. Но вече се говори за изискване за реална конвергенция, което включва сближаване на структурата на икономиката с тази в еврозоната. 

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!