AФП: Турция е напълно променена месец след метежа на 15 юли
Западът се гневи на Ердоган, че отиде първо при Путин след метежа на спотайващите се в САЩ гюленисти
Заговорът, който според турските власти е бил организиран от установилия се в САЩ тайнствен проповедник Фетхуллах Гюл, е имал за цел да свали президента Реджеп Тайип Ердоган. В крайна сметка обаче метежниците бяха арестувани с хиляди, което позволи на държавния глава да извърши най-големите промени след основаването на турската република през 1923 г.
Държавният преврат бе оглавен от свързани с Гюлен представители на армията – институция – стълб на републиката. Непосредствено след пуча близо половината от генералите бяха арестувани и уволнени. Обявявайки извънредно положение Ердоган постави под своя власт и под властта на правителството армията, която в миналото извърши три успешни преврата през 1960, 1971 и 1980 г.
“Революционният“ процес на засилване на властта на цивилните се извършва от правителството с цел още повече да намали ролята на военните, написаха Метин Гюрчан и Меган Жисклон в документ, издаден от анализаторския Истанбулски политически център (IPC) Според двамата политолози занапред властите имат избор между това да продължат реформите по демократичен начин и да господстват над военните без да се допитват. Турция според тях е пред стратегически завой. Заради повсеместните чистки, предприети след проваления пуч, Турция бе обвинена от Запада в лов на вещици. Повече от 81 000 чиновници бях отстранени и близо 35 000 души – арестувани.
Анкара отхвърли критиките и на свой ред обвини Запада, че не проявява солидарност, а проправителствените медии дори видяха намеса на САЩ в заговора. Възможно е отношенията между Вашингтон и Анкара да се влошат заради проблема с Гюлен, за чието екстрадиране Турция настоява. Освен това кандидатурата на Турция за Евросъюза преживява най-тежката криза от години заради репресиите в страната. Австрия дори призова да бъдат прекратени преговорите за членство. Държавният преврат по никакъв начин не бе тест, в който ЕС или САЩ се провалиха (...) Точно Турция е изправена пред изпитанието да се преустрои по най-добрия начин – отбелязва Марк Пиерини, бивш посланик на САЩ в Анкара и изследовател в института Карнеги-Европа.
Според Пиерини кампанията за оплюване на Запада в Турция ще усложни нещата. Прозападната ориентация на Турция – членка на НАТО от 1952 г. - бе крайъгълният камък на външната й политика. Ала решението на президента Ердоган да направи първото си посещение след неуспешния метеж в Русия, за да се срещне с Владимир Путин и да обърна страницата на предизвиканата от свалянето на руски самолет криза, буди опасения, че Турция може да промени посоката под влияние на опита за преврат. Ердоган, който охладня към Запада, поблагодари на руския си колега, че му е засвидетелствал своята подкрепа и е активизирал блокираното сътрудничество между двете страни. За разлика от западните държави Путин се възползва да възстанови руско-турските отношения – смята Кемал Къръшчъ от Института Брукингс.
Междувременно става ясно, че вицепремиерът на Турция Мехмет Шимшек има опасения от нарасналите рискове за съкращаване на икономиката на страната, предаде Reuters. Според Шимшек, който е и министър на финансите, има опасност страната да не достигне показателя за ръст на БВП от 4,5% за годината, както се планирало. Когато прогнозирахме ръст от 4,5% обстановката в света и в Турция бе друга, заяви Шимшек. След опита за държавен преврат турските власти побързаха да уверят инвеститорите в икономическата стабилност на страната.
Последвайте ни
0 Коментара: