Петнайсет години след атаките на 11 септември 2001 г. американските антитерористични служби заявяват, че страната е много по-добре подготвена срещу подобни заговори, но за сметка на това е уязвима за не толкова мащабни нападения и най-вече за местен терор.
Агентите са под огромен натиск да осуетяват и предотвратяват планове на симпатизанти на групировката „Ислямска държава“ или на „Ал Кайда“, които имат слабо централизирани общи мрежи и са трудни за залавяне поради новите комуникационни технологии.

„Нашата работа става все по-трудна“, заявява Рик Расмусен, директор на Националния контратерористичен център, цитиран от "Труд". Възходът на новите комуникации им дава голямо предимство пред разузнавателната общност, допълва той.

Атаките от 11 септември доведоха до раждането на американската война срещу тероризма, която първоначално бе фокусирана върху „Ал Кайда“ и талибаните. Но 15 години по-късно целта е друга групировка – „Ислямска държава“, която завладя големи територии в Ирак и в Сирия и демонстрира сериозни възможности да планира и вдъхновява атаки на местни жители в Европа и в САЩ, по-малки от 11 септември, но смъртоносни и деморализиращи.

По данни на програмата за екстремизъм на университета „Джордж Вашингтон“ 102-ма души са обвинени в САЩ за престъпления, свързани с „Ислямска държава“, много от тях прегърнали джихадистката идея онлайн.

Отделно разузнаването работи върху над 1000 случая на предполагаем екстремизъм, казва Расмусен.

Дори „Ислямска държава“ да бъде разгромена в Ирак и Сирия, това изобщо не означава край на екстремистката заплаха, а напротив – хиляди ислямисти могат да чакат тихо и тайно в продължение на години, докато създават нови мрежи и планират нови атаки.