Каква ще е съдбата на Пригожин след 24-часовия поход за справедливост към Москва? Този въпрос коментираха в ефира на bTV журналистът Валерий Тодоров и експертът по международна сигурност проф. Боян Чуков.

Според тях Путин и Пригожин са сходни образи, макар първият да се е рефинирал с влизането си във властта, а вторият е „миналото на Путин“.

„Беше ясно, че едва ли ще се стигне до сражения, до опит за преврат или метеж. Въпросът беше как ще се развие в чисто политически план ситуацията. Явно е търсен външен вариант“, коментира журналистът Валерий Тодоров.

Тази развръзка го навежда на мисълта, че е имало предварителен сценарий.

„Най-малкото е имало някакви предварителни очаквания както от страна на Пригожин, така и на Кремъл. Очакване, че ще могат да се разберат. Освен ако не е имало предварителна уговорка и самият Пригожин да е излязъл от тези уговорки. Но едно е ясно – бъдещето на част от средния елит няма да е розово“, каза още той.

Валерий Тодоров е категоричен, че става дума предимно за политическа, а не за военна интрига. Според него тази 25-хилядна армия няма просто така да отиде и да седи кротко в Беларус, още повече, че самият Пригожин е дал заявка, че иска да участва в управлението на Русия. „Въпросът е какво иска Пригожин, какво искат от него в момента и какво ще искат по-нататък“, поясни той.

„Много от наблюдателите в момента започват да изчисляват къде и кога ще бъде ликвидират Пригожин. Дали това ще стане в Беларус или някъде другаде по света? Дали става дума за седмици или месеци?“, коментира темата и експертът по международна сигурност проф. Боян Чуков.

Той направи паралел със Судан и битката на двамата генерали.

„В момента случващото се в Русия много ми прилича на това, което става в Судан. Държавната власт създава частна милиция, която трябва да свърши някакви мръсни дела. В Судан това беше геноцида в Дарфур. Кой създава президенти, които да са клиенти на Международния наказателен съд? В един момента държавата казва на шефа на полицията, да се включи в армията. Само че той вече има много пари и е много влиятелен, затова надига глава. И ето тук е разликата със Судан – там ту има примирие, ту продължават да се бият. Докато в Русия нещата са с една крачка по-добри от тези в Судан“, обясни проф. Чуков.

Според него Пригожин притежава една малка империя – бойците му присъстват в 31 държави по света, което е една шеста от страните-членки на ООН. Проф. Чуков, подкрепен от Валерий Тодоров, поясни, че лидерът на „Вагнер“ е милионер не само със сериозно военно, но и с икономически и политическо присъствие.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук