"Франция е в опасност. Ислямизмът и ордите от предградията водят страната до упадък", се казва в открито писмо на френски офицери с неприкрит призив за преврат. Само празни мечти на бивши генерали по пантофи?

Отначало френското правителство не обърна внимание на отвореното писмо на бившите генерали, а военната министърка Франсоаз Парли го нарече в Туитър „празни мечти на осемдесетгодишни по домашни пантофи“. Постепенно обаче дебатът набра скорост и заплашва да се превърне в гореща политическа тема, пише "Дойче Веле".

"Ордите от предградията"
Тонът на отвореното писмо, публикувано в дясноконсервативното списание „Valeurs Actuelles", едва ли би могъл да бъде по- провокативен: „Положението е сериозно, Франция е в опасност“, се казва там. Антирасизмът сеел омраза сред хората, а теориите на антиколониализма водели до „незачитане на нашата страна, традициите и културата ѝ“. Всичко това в крайна сметка унищожавало миналото и историята на Франция.

"Ислямизмът" и „ордите от предградията“, обитавани основно от мигранти, водели до разруха.

Там царяла атмосфера на беззаконие, а насилието и опасностите нараствали с всеки изминал ден. Кулминационната точка в драматичното описание на ситуацията е неприкрит призив към преврат: ако правителството продължавало да бездейства, щяло да се стигне накрая до „експлозия и интервенция на нашите активни другари в защита на френската цивилизация и нация“.

Зад посланието стои група запасни генерали, сред които личи името на Кристиан Пикемал, уволнен от армията през 2016 година заради деснорадикални възгледи. Някои от останалите подписали  са активни членове на дяснорадикалната партия „Национален сбор“ (бивш „Национален фронт“).

Вода в мелниците на Марин Льо Пен
Общо няколкостотин бивши офицери са подписали писмото. Сред тях са обаче и 18 действащи военнослужещи, които сега ще бъдат предсрочно изпратени в пенсия. Всички в групата ще бъдат строго наказани: пенсионираните офицери ще бъдат извадени от запаса, а тези на активна служба  - уволнени, заявиха от ръководството на армията.

Лидерката на „Национален сбор“ Марин Льо Пен обаче се солидаризира с неприкрития призив за преврат: „Дълг на всички френски патриоти е да се надигнат и да спасят страната“, написа тя, но все пак уточни, че ставало дума за „битка с мирни средства“.

С голямо закъснение правителството на Макрон все пак реагира на удара. Вътрешният министър Жерар Дарманен припомни, че бащата на Марин, Жан-Мари Льо Пен, е основал през 1960-те години „Национален фронт“, партията-предшественик на „Национален сбор“, именно с помощта на офицери, разбунтували се срещу политиката на президента Шарл дьо Гол спрямо Алжир. Интересна подробност е това, че призивът съвпада с 60-тата годишнина на провалилия се тогава опит за преврат. А Дарманен написа в Туитър, че Марин Льо Пен също като баща й харесвала „звука от маршируващи ботуши“.

Слаби оценки за Макрон

Оценките за политиката по сигурността, водена от Макрон, са слаби

Оценките за политиката по сигурността, водена от Макрон, са слаби. Допитванията показват, че сред военните има повече привърженици на Марин Льо Пен, отколкото сред останалата част от населението, посочва френският политолог Бруно Котре. „Усещането, че Франция е в упадък и е застрашена отвън, е силно изразено в армейските среди“, казва той. Той твърди обаче, че принципите на Френската република са дълбоко вкоренени у тях, поради което от военните не произтичала реална заплаха за преврат.

Отвореното писмо обаче показва, че в страната оценяват като твърде слаба политиката за вътрешна сигурност, водена от президента Макрон. Актуални допитвания сочат, че оценките за по този въпрос са изключително лоши. А едно експресно допитване на телевизионния канал LCI показа, че 58% от анкетираните симпатизират на призива на военните от "Valeurs Actuelles". Сред привържениците на „Националния сбор“ техният дял е дори 86 на сто.