„Искам да си сложа хиалурон в устните! Всички мои приятелки имат, трябва и аз, защото ще ми се подиграват и ще ме отцепят от групата!“.

След този ултиматум от страна на тийнейджърка, майка трябва да тегли бърз кредит, за да изпълни прищявката на девойката.

Друго семейство пък е дръпнало чертата към момента на 10 000 лева заеми. Парите били необходими за последен модел айфон и автомобил за пълнолетния ученик, с който да ходи на школо, без да търпи подигравки.

Бум на влизане в борчове заради подобни щения от страна на ученици има в Родопите, пише 24rodopi.com.

Според последни проучвания, много родопчани харчат повече от това, което изкарват. Което съответно води до теглене на кредити-бързи, заеми от лихвари, пристрастяване към хазарт с надеждата да се изкарат допълнителни бързи доходи.

Много от хората в региона се хващат и на допълнителна работа, за да задоволят потребностите на децата си.

Родители, особено самотни майки, често са принудени да теглят бързи кредити, за да покриват разходите по отглеждане на детето както за училище, така и битови семейни нужди. Училищните стандарти, с напредването на технологиите и социалните мрежи, чувствително удрят по джоба.

Сега едно дете е „задължително“ да разполага с компютър, лаптоп, смартфон, таблет и маркови дрехи. Освен тези разходи, идват и ежедневни джобни пари за закуска, кафе, такси или автобус.

В противен случай, ако не се вмъкнат в тези стандарти, много от децата и юношите биват подлагани на психически тормоз от по-заможните си съученици, което създава чувство за малоценост у тях, твърдят специалисти.

Родители, учители, детски и училищни психолози могат да дадат още много примери. Ситуацията не е по-различна и при пълнолетните. Там също има вечна конкуренция „Кой е по-по-най“.

Влизане в борчове, които ще се изплащат дълги години, за да покриват сюреалистичен стандарт, който те не могат да си позволят.

Самите деца и подрастващи нямат вина за наложения материалистичен модел от социалните мрежи за стандарта на живот, който те трябва да водят, за да бъдат респектиращи в обществото.

Психолозите са на мнение, че родителите трябва да водят по–чести разговори с децата на тази тема.

Също така да не изпитват вина, че не могат да се вмъкнат в нереалистичните идеали за красота, начин на живот и цялостно съществуване в съвремието.

„Важно е да се обясни по възприемлив начин, че те ходят на школо, за да учат, а не да се състезават кой е по-богат и по-лъскав. Както и, че това ще продължи, дори когато станат пълнолетни и започнат сами да изкарват доходи.

Много по–важно е да развият интелектуалните и личностните си качества, отколкото стремежа към материалните блага, които са временно явление“, коментират психолози.