Бивш шеф на НС закопа отцепниците от ИТН с тази прогноза
Неприятно е чувството да ти натякват, че ти си никой и в парламента трябва само да вдигаш ръка
Търсенето на временно програмно мнозинство в парламента може би е полезен ход, за да се приеме актуализацията на бюджета и тези около 20 промени в законите, които да гарантират използването на немалкото средства по Плана за възстановяване и развитие.
Може би имат известно основание тези, които са решили да се отделят от една парламентарна група и да подкрепят полезните за страната законопроекти.
С тези думи бившият председател на 39-ото Народно събрание доц. Борислав Великов коментира пред Bulgaria ON AIR последния развой на политическата ситуация у нас и бъдещето на парламента.
Според него е правилен ход да се търси подкрепа в парламента, но по думите му това е временно програмно мнозинство, което не може да издържи дълго.
"Отцепилите се може би никога повече няма да влязат в парламента, това ще се отрази и на "Има такъв народ". Участват вече в 3 избора, там би трябвало да има по-добър подбор на кадрите. Неприятно е чувството да ти натякват, че ти си никой и в парламента трябва само да вдигаш ръка", каза още доц. Великов.
Той е на мнение, че въпросът е кой отстоява принципите и програмата, с която е влязъл в парламента - тези, които ще подкрепят програмата, с която са влезли, или другите, които са се оттеглили и за пореден път ще бламират правителството и ще отидем на нови предсрочни избори.
"Смятам, че се очертават септември-октомври", прогнозира бившият председател на НС.
"Продължаваме промяната" най-малко ще бъдат наказани, ако сега проявят необходимата интелигентност, направят програмно мнозинство и свършат 2-3 неща. Политическите сили трябва да мислят повече за хората, по-малко за собствените си интереси. Тогава може би ще има напредък", посочи доц. Великов.
Красимир Премянов, който е бивш председател на ПГ на БСП и депутат във Великото народно събрание, припомни в "България сутрин", че през годините политиците у нас са намирали сили да правят компромиси в името на по-важни цели.
"Избирането на президента Желев бе абсолютен компромис, правителството на Димитър Попов на практика беше голяма коалиция, Любен Беров... Имаше фигури от много голям мащаб. Не сме стигали до междуличностни обвинения. На този етап това не се получава", коментира той.
Премянов бе категоричен, че днешните политици трябва да са готови да правят компромиси. И попита кой ще поеме отговорност, ако не се промени бюджетната рамка за увеличаване на пенсиите и увеличаване на доходите.
"Хоризонтът на това НС е много къс и трябва да мине на друг режим на работа - без летни отпуски, трябва да се приемат много закони. Трябва да престанат атаките един срещу друг, политическите пристрастия трябва да се пренебрегнат. Най-разумно би било следващата пролет да се отиде на избори. Ще платим висока цена", смята Премянов.
Гостът в студиото подчерта, че който е влязъл в парламента, трябва да си е правил сметката. Няма право да поставя пред скоба лични атаки и изгоди. Ако такива хора го покажат сега, новият мандат ще бъде освободен от тяхното присъствие.
"Новият посланик на САЩ е добре дошъл, но да се държи като посланик, а не като губернатор. Русофобията също е неприемлива - това не е политика, това е отрицание", завърши Премянов.
Последвайте ни
5 Коментара: