Британец скастри Тереза Мей за Brexit: Всички ни се смеят, изглеждаме нелепо!
Срещата на върха в Брюксел трябваше да мине лесно - все пак британският премиер бе внесла предния ден своята заявка за отлагане на Brexit. На теория тя трябваше да се яви, за да отговори на някои въпроси на европейските лидери и после в 6 ч. вечерта (по Гринуич) всички заедно да дадат триумфални пресконференции, за да обявят споразумението.
Това, разбира се, продължава иронично авторът, е Brexit във версията на Тереза Мей, в която абсолютно нищо не върви по план, нито се случва навреме. Шест часа дойде и си замина. После седем часа, осем, девет... Най-сетне обърканите репортери разбраха - става дума за срока на отсрочката. "Г-жа Мей поиска 30 юни. ЕС предложи 22 май. После г-жа Мей изглежда прекара 90 минути да ги убеждава за повече време. В отговор ЕС предложи още по-малко", констатира авторът. Той изразява разбиране към позицията на европейските лидери, които след като е трябвало да изтърпят час и половина монотонното говорене на Мей, едва ли след това ще бъдат настроени за щедрост.
Brexit не е причината за политическия срив във Великобритания, той е негов симптом, твърди "Гардиън" в заглавие на статия, в която изрежда подигравките по адрес на Тереза Мей от чуждестранни политици. Френският държавен министър по европейските въпроси Натали Лоазо разказва как е кръстила Brexit своя котарак: "Той ме буди всяка сутрин, като мяука, защото иска да излезе. А когато му отворя вратата, се заковава на прага в колебание и ме гледа свирепо, щом го побутна навън".
Холандският премиер Марк Рюте я сравнява с рицаря от скечовете на "Монти Пайтън", чиито крайници са отсечени, но той настоява, че това е само драскотина. А италиански журналисти се присмиват, че по телевизиите в Италия Brexit е в края на новините в раздела за чудати и любопитни вести преди спорта и времето. "Всички ни се смеят. И защо да не го правят, след като изглеждаме нелепо", пише британският журналист.
Според автора на статията в "Гардиън" от тези събития произтичат две кризи. "Първата е свързана изключително с Brexit. При оставащи осем дни до 29 март (първоначалната дата за излизането от ЕС) остава само изборът между "сделка" или "без сделка". Това би било страхотен коз в ръцете на някой извънредно надарен и обаятелен политик. Но Тереза Мей е доказала, че не е нито едно от двете.
Втората криза ще е по-продължителна и ще се прояви в пълно разпадане на дисциплината в Консервативната партия - министри гласуват против правителството, а депутати от задните редове протестират. Това е свидетелство за срив на партийната лоялност, криза на нашата система, на нормите на нашата политическа и електорална култура, която партиите имат в сърцевината си. Ние доближаваме пълния разпад. Грубият въпрос "да останем или да напуснем" винаги ще поражда разделение, ще насърчава ренегатите и ще разколебава умерените", пише "Гардиън".
Смирената Мей се стреми да внесе изменения в сделката си с Брюксел в рамките на 24 "преломни" часа, пише "Файненшъл таймс". Вестникът цитира двама нейни министри, според които, ако Мей изгуби и третото гласуване, тя ще подаде оставка следващата седмица. Тя използва пресконференцията си в Брюксел, за да възстанови някои разрушени мостове и сега нейната политика за Brexit и тонът, с който се изказва, се менят всеки ден и даже всеки час."Очевидно тя е под напрежение", казва единият министър и добавя, че на срещата в Брюксел Мей си е издействала още време, за да опита да възстанови някакво подобие на порядък.
Последвайте ни
0 Коментара: