„САЩ са свързани с Близкия изток заради интересите си, докато Турция, само със Сирия и Ирак, дели около 800 мили граница. В този географски регион, а и не само, страната ни и САЩ споделят целта за разгром на терористичните организации, застрашаващи нациите ни. ДАЕШ или така наречената „Ислямска държава“ е наш общ враг и победата срещу групировката не би била възможна без активното участие на Турция“, казва в интервю за „Ню Йорк Таймс“ турският министър на външните работи Мевлют Чавушоглу.

„Това участие продължава независимо, че групировката претърпя военно поражение както в Сирия, така и в Ирак. Турската армия изигра ключова роля при освобождението на северния сирийски град Джарбулус от „Ислямска държава“ през 2016 година. Турция задържа повече от 10 хиляди членове на „Ислямска държава“ и „Ал Кайда“, и депортира около 5800 терористи като отказа достъп на повече от 4000 подозрителни лица. „Ислямска държава“ загуби своите територии в Сирия и Ирак, но все още e способна да всява ужас. Наскоро турските власти проведоха операции срещу клетки на групировката и осуетиха намеренията й да се реорганизира“ казва той.

„Американските власти заявиха, че САЩ желаят да продължат своя ангажимент, оставяйки свои военни части в Сирия, за да предотвратят прегрупирането на остатъците от „Ислямска държава“. Но борбата с екстремистите не може и не трябва да означава, че ние няма да се борим срещу други терористични групировки в региона ни, които заплашват страната и сигурността на нашите граждани. Избраният от Вашингтон местен партньор в тази война - групировка, която дори американското правителство признава за терористична организация, създаде между нас безизходно положение.

Така наречените „Отряди за защита на народа“ (ОЗН) представляват чисто и просто незаконната терористична организация на Работническа партия на Кюрдистан (ПКК) под друго име. Екстремистите приемат различни имена и развиват сложни структури, но това не скрива тяхната същност. Те са водени от същите кадри, тренират в същите лагери, споделят същите организационни и военни структури, и използват същите пропагандни средства и финансови източници. ПКК управлява „Отрядите за защита на народа“ (ОЗН), а самоубийствените атентатори на ПКК тренират в лагерите на ОЗН в Сирия.

За наше съжаление, терористите от ОЗН/ПКК край нашите граници с Ирак и Сирия използват въоръжение и обучение, предоставени от САЩ. Конфискуваните оръжия от терористите на ПКК, от нашите сили за сигурност, са се увеличили значително и по отношение на броя, и по отношение на съвременността си. Член на НАТО да въоръжава терористична организация, която атакува друг член на НАТО е във фундаментално противоречие на това, за което се бори Алианса.

Това е политическа аномалия, която следва да бъде коригирана. Без съмнение САЩ ще осъзнаят вредата, която тази политика нанася върху доверието към НАТО и ще коригира политиката си като постави на първо място своите съюзници и дългосрочни интереси. Американското упование в „Отрядите за защита на народа“ e грешка при положение, че САЩ имат вече силен партньор в лицето на турската държава.

Турция, от друга страна, не може да си позволи да чака окончателни и неизбежни корекции в действията. Претендирането за съпричастност с притесненията на страната ни относно сигурността, не елиминира заплахите и опасностите. През последните седмици, турските власти документираха нарастване на заплахите от страна на лагери на ОЗН и ДАЕШ в Сирия. Терористи в сирийския района Африн заплашваха живота и собствеността както на хората от региона, така и на Трябваше да действаме и така Турция стартира операция „Маслинова клонка“ срещу терористите в Африн.

Операцията има ясната цел да подсигури сигурността на нашите граници и да неутрализира терористите в Африн. Провежда се на база на международното право и правото ни на самозащита. Цели са терористите, техните убежища, оръжия и инфраструктура. Турската армия действа с възможно най-засилено внимание, за да се избегне нараняването на цивилното население. Ние вече в значителна степен подсилихме хуманитарните си усилия, построявайки лагери, които да помогнат на цивилните граждани да напуснат Африн. Вече подслоняваме повече от 3 милиона сирийци, а турски хуманитарни агенции помагат на нуждаещите се от нашата подкрепа. Турция ще продължи мисията докато терористите не бъдат заличени.

Тя няма да се съгласи със създаването на сепаратистки територии или убежища на терористи, които застрашават националната й сигурност и са срещу волята на сирийските граждани. Турция вече участва активно във всеки политически процес, който търси решение за трудното положение в Сирия. Поддържането на териториалната цялост на страната е ключово за мирните усилия. Прочистването от терористи означава отваряне място за мир. Ние се стремим към бъдеще, свободно от терористични единици, имплодиращи съседи, войни и хуманитарни бедствия в нашия регион. Турция заслужава уважението и подкрепата на САЩ в тази важна битка.“, каза още Мевлют Чавушоглу, министър на външните работи на Турция, пред „Ню Йорк Таймс“.