Диетолог шокира: Не само в морската сол, но и в питейната вода има микропластмаса!
Наличие на микропластмаса има не само в морската сол, но и в питейната вода. Това каза в ефира на „Здравей, България” диетологът д-р Ипократис Пападимитракос.
„Има изследвания на немски пивовари от 2014-а година, които наблюдават почти във всички бири наличието на микропластмаси. Това не е нещо ново”, добави той.
Слабите хора са предразположени към смъкване на органите
Наличието на микропластмаса се наблюдава обаче само при морската сол, обясни д-р Пападимитракос.
„Става въпрос за морска сол, което е много показателно до колко са замърсени моретата. Това е целта, защото пластмасата, която плува в моретата и в Азия проблемът със замърсяванията е по-сериозен, пластмасата, която плува се разпада и по този начин влиза в солта, която се взима от морската вода”, каза той.
Д-р Ипократис Пападимитракос поясни обаче, че препоръчителната дневна доза за сол е 3 грама, а количеството микропластмаса е минимално.
Ринитът е проблем и на възрастните хора
„Пластмасата идва отвсякъде – питейната вода, бирата, въздуха, така че това е нещо старо, не е нещо ново, но не и толкова старо, за да имаме сериозни статистически наблюдения как се отразява върху здравето на хората”, уточни диетологът.
Д-р Ипократис Пападимитракос подчерта, че при рибите микропластмасата запушва хрилете им и те се задушават. Отлагания в хранителната система са забелязани при китовете, делфините и други морски обитатели.
Диетологът препоръча да се редуцира приемът на сол.
Последвайте ни
0 Коментара: