Дипломат обясни какво ще се случи след действията на "Вагнер"
Необходимо е дезинформационната кампания, която се води срещу западните държави и мисията на ООН, да намери адекватен и ефикасен отговор, смята Златко Димитров
Освен в Украйна, "Вагнер" играе много важна роля и в Африка, поне от две години. Там „руските кучета на войната“, както се наричат наемниците на Запад, подриват успешно мироопазващите мисии на ООН в Мали и в Централноафриканската република. Замесени са и в настоящата криза в Судан. Тяхно участие беше документирано и в Либия, както и в Сирия.
"Вагнер" започна своето разполагане в Централноафриканската република през 2018 година, обясни пред БНР дипломатът Златко Димитров.
"Това се случи след сключено споразумение между правителствата на африканската държава и Руската федерация. Наемниците осигуряват физическата сигурност на държавния глава и се занимават с експлоатация на природни ресурси – това е начинът, по който правителството на Централноафриканската република може да се разплати с тях. Централноафриканската република е много богата на злато и диаманти. Има и уранови залежи. Правителството им предоставя концесии върху мини.
Те се борят и срещу бунтовнически групировки. Освен това, „Вагнер“ организира и дезинформационна кампания в подкрепа на правителството и срещу мисията на ООН и някои държави от ЕС, най-вече Франция, защото страната е бивша френска колония“.
От една страна „Вагнер“ са незаконна организация, според действащото законодателство в Руската федерация, от друга - това е начин за увеличаване на влиянието на Русия в Африка, посочи Димитров.
„Пристигането им е свързано с официално разрешение от Съвета за сигурност за разполагането на военни структури, които да обучат военните сили на Централноафриканската република да боравят с оръжието, което беше доставено от Русия. Но освен руски инструктори, пристигнаха и наемници“.
Мисията на ООН е критикувана официално и неофициално, разказа дипломатът.
„Обвинявана е за всички грехове и неуспехи на правителството. Има основания да се смята, че тази кампания е организирана от кръгове, свързани с „Вагнер“.
Наемниците на Пригожин имат влияние и в Мали. Военната хунта там заяви, че не желае мироопазваща мисия на своя територия.
„Вагнер“, извършвайки своята дейност в двете държави, осъществяват и сериозно нарушение на правата на човека, включително изтезания, убийства и насилие. Тези престъпления биха могли да попаднат под юрисдикцията на Международния наказателен съд.
Елитите в Мали е в Централноафриканската република бяха недоволни, че въпреки разполагането на мисии на ООН, не бяха отбелязани успехи в борбата им срещу бунтовнически групировки. Мисиите на ООН работиха за сключване на мирни споразумения, но изпълнението им се натъкна на препятствия.
Това обаче е и борба за влияние. Подобни наемници не биха могли да разполагат с такава власт, ако не обвиняваха за всички проблеми мисиите на ООН.
Необходимо е дезинформационната кампания, която се води срещу западните държави и мисията на ООН, да намери адекватен и ефикасен отговор“.
Най-вероятно случващото се в Русия ще доведе и до намаляване на ролята на „Вагнер“ в Африка, смята Димитров.
Той коментира и миграционният натиск от Африка спрямо ЕС.
„Той е факт от години. Това е начин за дестабилизиране на ЕС и на единството между държавите членки в него. Има канали за незаконна емиграция от държавите от Африка към Съюза“.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
4 Коментара: