ДПС днес обявиха, че няма да подкрепят проекта за нова конституция, както и че няма да гласуват за свикване на Велико Народно събрание.

Дали това обезсмисля предложението на ГЕРБ за нов основен закон?

Вижте мнението на политолога доц. Антоний Гълъбов, изразено пред "Флагман".

- Доц. Гълъбов, изненадва ли Ви решението на ДПС да не подкрепят свикването на Велико Народно събрание (ВНС)?
- Първоначалният сигнал на ДПС беше по-скоро по посока неразбиране на необходимостта от промяна в Конституцията. Така че решението им да не подкрепят проекта на ГЕРБ, не означава, че биха били против свикване на ВНС.

- Те обаче казаха освен че няма да подпишат проекта, но и че няма да гласуват за свикване на ВНС.
- Това е техен избор. Според мен по-скоро това засега не блокира възможността да се започне едната процедура (за внасяне на проект на нова конституция – б.а.). За да се започне процедурата, са необходими 120 народни представители. Аз смятам, че мнозинството може да събере 120 гласа.

- Но има ли смисъл да се събират, при положение че 160 гласа за свикване на ВНС не могат да бъдат събрани – БСП са против и ДПС са против?
- Аз смятам, че решението на ДПС в момента е просто част от тактика за водене на преговори след това.

- Т.е. според Вас е възможен и обрат в тази позиция?
- Да, смятам, че е възможен обрат.

- И смятате, че има смисъл ГЕРБ да продължат да работят по тази линия?
- Според мен, да. Аз съм дълбоко убеден, че има нужда от нова конституция и не съм убеден, че в сегашния момент, при тези високи равнища на конфронтация, ще успеем да постигнем смислен дебат за това в каква посока трябва да се промени основният закон. Но аз почти от 30 години повтарям, че този основен закон има нужда от промяна.

- А как гледате на аргумента на ДПС, че нова конституция трябва да се разглежда в спокойна обстановка?
- Да, това има смисъл, тъй като тази изострена конфронтация няма да позволи да бъдат поставени основните въпроси, които трябва да бъдат решени от една нова конституция.

Мога да кажа кои са те: имаме нужда от ново административно-териториално деление; имаме нужда от нов баланс между законодателна и изпълнителна власт; имаме нужда от решения, които да позволят в регионален и в местен план България да започне да се развива много по-бързо. Това са много сериозни реформи, които изискват много експертен и много сериозен политически разговор.

- В този смисъл проектът, който ГЕРБ представиха, не е ли доста... проформа?
- Така е, но той е само начало на този разговор. Никой не е казал, че това ще бъде бъдещата конституция. Седмото Велико Народно събрание дебатираше върху 7-8 проекта за конституция. Въпросът е, че ако излезем на хоризонта на ВНС, само то ще може да реши какво ще се случи като конституция.

Това ВНС може да обяви България за президентска република, може да обяви България за монархия. Няма никакво значение. Великото Народно събрание не е ангажирано с мандата, който му дава Обикновеното Народно събрание. Обикновеното Народно събрание може да му възложи мандат за съставяне на нова конституция, но не може да го задължи как да изглежда тази конституция.

- А да се изберат 200 депутата мажоритарно - предполагам в един тур, не е ли доста неудачна идея според Вас?
- Ами така го направихме и за Седмото ВНС и резултатът всъщност беше, че това бяха единствените независими депутати, които влязоха във всичките 30 години.

Когато някой ми говори за мажоритарни избори, трябва да ми отговори колко независими депутати са били избрани в състав на Обикновено Народно събрание. Нашите независими депутати стават независими, когато бъдат изключени от парламентарните си групи. Това, че хората искали да избират личности, не се доказа.

Ако искаха да избират личности, досега да са избрали. Няма такова нещо. Но във Великото Народно събрание един Йордан Радичков, един Валери Петров, един Тодор Колев бяха личности, които наистина бяха разпознати и оценени като личности, а не като партийни кандидати.

- Дали е такава идеята на ГЕРБ в момента обаче? Дали искат да се изберат личности или по-скоро – да спечелят служебно мнозинство?
- Не е ясно кой ще спечели. В момента сме много далеч от възможност за електорални прогнози кой ще спечели. Въпросът е, че ГЕРБ отваря ново ниво на политическа задача. За мен нормалната реакция на един политик би била по-скоро да се придвижи бързо към това поле и да се опита да наложи своето разбиране за конституция, а не да казва „не“. БСП като не знае какво да каже, казва „не“.

- Това си е тяхна изконна позиция – да си подкрепят тяхната Конституция.
- Е, при сегашното ръководство – още повече.