Политологът доц. Стойчо Стойчев с първи коментар на написаното от Слави Трифонов.

По-рано отказалият се да става депутат Трифонов написа в профила си във Фейсбук: "Когато Недялко Недялков, Стойчо Стоев, Антоанета Христова, Валерия Велева, Татяна Буруджиева, Румяна Коларова, Нидал Алгафари, Огнян Минчев, Стъки и още много други знайни и незнайни воини на свободното слово, поставено в услуга на ГЕРБ, когато всички тези прекрасни хора започнат да говорят срещу нещо, което съм направил, аз веднага разбирам, че съм постъпил правилно". 

Доц. Стойчев заяви пред Нова телевизия: "Аз не знам какво той е казал. Но когато един лидер на партия излезе и каже - аз имам претенцията да бъде алтернатива на това управление, той застава начело, а не се дърпа назад. Аз не искам да казвам на хората кое е добро или лошо.

Хората гласуват за Слави Трифонов, не за Тошко. Ако той не е начело, хората просто няма да гласуват. Не знам какво е писал, не съм чел. Аз не съм врачка да му предричам колко гласове ще спечели партията му... Но ако не съм прав, нека ме подложи на публичен линч".  

Той коментира и протестите пред Съдебната палата с искане оставката на главния прокурор: "В България всичко превръщаме в бизнес, включително и протестите.

Тези хора пред Съдебната палата са едни професионални протестиращи, които с това си изкарват прехраната. Хубаво е да има протести, но всъщност процедурата прави една демокрация действаща. А процедурата са изборите"..

"Санкциониране - политическо, на управляващите има, когато се проведат избори и избирателите кажат мнението си на тях. Ако едно правителство пада под натиска на протестите, значи е подменена демокрацията - подменен е вотът на хората", допълни той. 

"При нас ни се навира в очите проблемът корупция, той се преекспонира вече 20 години. В демократичната държава процедурата за избор на висши магистрати - много е опасно от "улицата" да се диктува кой да бъде главен прокурор.

Защото "улицата" се  превръща в трибунал. Нарочно е записано в конституцията, че прокуратурата не подлежи на такъв тип публичен контрол", заяви още доц. Стойчев. 

Той подчерта: "Не искам да ставам адвокат на главния прокурор, но за всяко нещо си има една червена линия, крайна точка, предел.

Не може да се оспорва един избор, защото в крайна сметка в прокуратурата не се намериха алтернативни кандидати. Не е и моя работа да се меся в работата на прокурорите. Защото всяка професионална общност си има своя логика".