Дойче Веле: Къде сбъркаха военните в Турция
Които и да са организаторите на опита за преврат срещу президента Ердоган, очевидно те са подценили решителността на турците. Явно народът не желае нов военен режим
Щом липсва подкрепа от народа
Които и да са организаторите на този малко дилетантски опит за преврат, те са подценили решителния отказ на турското население да бъде управлявано от военните. Съвсем различно беше положението при пучовете от 1960, 1971 и 1980 година - тогава повечето хора в Турция приветстваха идването на военните на власт. Затова и превратите бяха успешни. Така беше и през 1997 година, когато свалянето на ислямиста Неджметин Ербакан стана по волята на Генералния щаб. Съвсем друго беше десет години по-късно, когато генералите отново заплашиха с преврат, но не посмяха да го извършат, тъй като нямаха подкрепата на населението.
Гневът на Ердоган ще се излее върху противниците му
Президентът Ердоган си дава сметка, че и сега военните не могат да разчитат на народна подкрепа и неслучайно веднага призова турците да излязат на улицата. Мнозина последваха призива му и се противопоставиха на войниците, успяха дори да ги задържат и предадат на полицията. Късно среднощ джамиите също мобилизираха хората, като ги призоваха за молитва в необичаен час.
За момента по всичко личи, че бунтът на една малка част от армията се е провалил. Не е трудно да предположим какво ще предприеме сега Ердоган. Даже и при най-малката заплаха за власттта му - както в случая с масовите протести срещу разрушаването на парка "Гези" и с корупционните скандали през 2013 година - той накара противниците си осезаемо да усетят гнева му. И още повече поляризира турското общество.
Сега обаче пред него се разкрива огромен шанс: да се възползва от голямата сплотеност на обществото в тази криза, за да прехвърли мост през пропастите, изкопани в миналото в турското общество.
Последвайте ни
0 Коментара: