"Ако Македония не започне преговори за влизане в ЕС, ние се отдалечаваме от националния ни интерес". Това коментира за БНР експертът по международна и национална сигурност и един от учредителите на новата мрежа от клубове за българо-македонско приятелство Андрей Врабчев:

"Това, което чухме в НС, беше една голяма каша от намеци и опити за внушение, а всъщност нищо не беше казано ясно, дори това какво цели България и как мисли да го постигне, защото големият проблем до момента е, че ние се въртим около историята и емоционалните казуси, но всъщност никой не се фокусира върху политическите факти, върху политическите процеси и върху събитията, гледани през тази призма.

Ние забравихме, че ветото беше употребено като инструмент за преследване на дефинирания според КСНС национален интерес, който лежи върху рамковата позиция на парламента.

Днес научихме нещо, което от месеци се случва и никой не го коментира, че вписването на българите в Конституцията го няма в документ на парламента, тоест отново има обсъждане на неща, които не са минали през парламента".

"Българският национален интерес е да защитим правата и да гарантираме сигурността на българите", отбеляза пред БНР историкът и журналист Кирил Илиев:

"Няма как обективно погледнато да знаем дали е имало задкулисни договорки или паралелни разговори, тъй като разполагаме с твърде много субективна информация и твърде малко достоверна информация "от кухнята“ на политиката.

Адмирирам желанието на премиера Кирил Петков наистина политическите лидери да спрат да се упражняват с темата за Македония, тъй като нашето общество е много сензитивно на тази тема и чисто емоционално това не води до нищо добро, но държа да отбележа, че самият той преди няколко седмици каза, че възнамерява да отложи ветото напред в преговорите, нещо, което беше прието двуяко и беше прието като контрааргумент на тезата на външния министър Генчовска, че преди да се вдигне ветото, трябва да се изпълнят конкретни наши искания.

Действително българската външна политика не е от вчера.

Не е от предишния парламент, откакто възниква Македонският въпрос след Берлинския конгрес политиката ни е непоследователна и за съжаление, не се научихме как трябва да конструираме една политика, която да е основана наистина на конкретни стъпки и да не подлежи на тотална ревизия от всяко едно ново правителство, което наследява старото".