Неколцина основни играчи държат ключа за разрешаване на близкоизточната ситуация, заяви пред БНР проф. Татяна Дронзина - преподавател в СУ "Св. Климент Охридски". 

"Там се формира една изключително сложна ситуация, кореняща се във факта, че конфликтът между Израел и "Хамас" може да се разрасне. Възможно е да бъде открит друг фронт и това е фронтът откъм ливанската граница, може да бъде нарушена синята линия от бойците на "Хизбула".

Може да бъде открит огън от страна на Сирия. Ливанското правителство малко може да направи за сдържането на "Хизбула", защото "Хизбула" е една силна, мощна армия, чиито сили надхвърлят силите на правителството. В Сирия имаме безкрайно число от проирански групировки", коментира тя.

Проф. Дронзина спомена ролята на Иран и Саудитска Арабия в тази ситуация. Според нея Иран няма голяма полза от тази война. И обясни:

"Не си струва да жертва "Хизбула" в името на "Хамас", когато "Хизбула" може да продължи да играе ролята на "застрахователна полица", ако не дай Боже нещо стане и се засили престъпността между Иран и САЩ. От друга страна е Саудитска Арабия.

Може би нападението беше причинено и от това, че един договор между Саудитска Арабия и Израел щеше да повлече промяната на позициите на 50 други арабски нации, което щеше да промени коренно геополитическата картина на света".

Рисковете към България 

Не можем да бъдем напълно сигурни в своята безопасност, след като на стотици километри от нас се водят две войни, отбеляза проф. Дронзина. Според нея обаче по отношение на войната Израел - "Хамас" непосредствена опасност за България няма.

В България има определени общности, които преди години демонстрираха склонност към радикализация, напомни тя. Според нея винаги има опасност от проникване на чужди клетки на българска територия. Но:

"Аз бих говорила за отделни дейци или лидери, които в последствие могат да организират клетки. Но смятам, че вероятността за това не е толкова голяма в България". 

По думите й какво ще се случи - зависи от хода на войната и отговора на Израел към "Хамас". 

"Чуваме уверения, че тази терористична организация ще бъде изтрита от лицето на земята. Това не премахва въпроса за радикализацията, екстремизма и тероризма, защото на мястото на тази организация ще се появят други организации, които са много по-ожесточени от нея.

Третото поколение на джихада излиза на сцената и не трябва да имаме никакви илюзии в това отношение. Може би даже преживяваме ситуация на възраждане на джихада. Свидетели сме на сътрудничество между различни групи, които принадлежат към двете големи крила на исляма - шиити и сунити, и въпреки това са загърбили вековните си вражди и действат заедно, което е много опасно", коментира проф. Татяна Дронзина. 

Според нея антисемитските протести, които заляха европейските столици, са опасни. Една крачка към насилието винаги крие заплаха от втора крачка, подчерта тя и добави: "Всичко това може да ни доведе до една спирала, от която трудно ще можем да се върнем". 

По думите й традиционните механизми като мироопазване и мироналагане не могат да подействат в този конфликт. 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук