Експерт с мрачна прогноза какво ни чака след пандемията
След пет или двадесет години ще говорим за живота си преди и след пандемията, коментира той
Ние сме спрели да възприемаме смъртта като естествена, по начина, по който се държат правителствата по света - обещава се това, което и Господ не ни обещава, че ще бъдем безсмъртни, категоричен е той.
Броят на починалите по време на пандемията от коронавируса е абсолютно несравним с този от испанския грип, отбеляза още Кръстев.
Правителствата получиха инструменти за социален контрол, които не са използвани преди. Хората се оказаха много по-готови да се лишат от свободата си и сега въпросът е дали можем да се върнем към нормалността.
Ние мигрирахме от социален към виртуален свят, посочи политологът.
Обществата ще бъдат силно разделени - един хора ще са ваксинирани, други - не, смята Кръстев. В най-богатите държави са ваксинирани 90%, но ако не са ваксинирани в Африка и ако вирусът продължава да мутира, запита риторично той.
В момент на криза всеки се грижи за собственото си население и резултатът от това разделение ще се види след около 5 години, смята Иван Кръстев.
Неготовност да се поеме какъвто и да е риск се видяла в европейските общества, като че ли страхът да се поеме отговорност е по-голям от който и да е - на първо място болничната система, мерките спират да се спазват, и на трето място програмата за ваксинация е единственото, което може да се покаже в страните, например Израел.
В понеделник се хвалим със страните, които са се справили най-добре, в петък са с най-голям провал, даде за пример той.
Кризата няма да доведе популистите на власт, категоричен е Кръстев и коментира протестите във Франция заради мерките, като пример, че не се знае какъв ще е ефектът върху политиката след вируса.
Поколението "к" (коронавирус), наречено от Иван Кръстев - става дума за поколение, което живее в два свята - виртуален и реален, светът му ще е различен и ще трябва да плаща и финансовите загуби, коментира още политологът.
Последвайте ни