Идеята на законодателя е била държавата да не се окаже в ситуация, в която трябва да се правят два избора едновременно – за президент и за парламент.

Това каза пред БНР Калин Славов, изпълнителен директор на Асоциация „Прозрачност без граници“. 

Чисто икономическите съображения като цената на изборите не би трябвало да влияят върху преценката дали да има избори 2 в 1, посочи Славов. По думите му по-скоро трябва да се съобрази взаимодействието на двата вида избори.

„Започва ситуацията да става доста различна от обичайната и тази възможност на избирателя по-спокойно, по-чисто да прецени за кого гласува и кого в коя институция изпраща също като че ли се нарушава.“

На фона на легитимността на институциите, би трябвало да надделее вариантът за отделно провеждане на парламентарните и президентските избори, категоричен е Калин Славов.

Тънките сметки за психологическото въздействие на резултатите от едни избори върху други избори са малко преувеличени, смята Славов. Според него реалната електорална тежест на партиите върви в тесни коридори и промяна на датата едва ли би ги разширила значително.

Съществува умора от натрупването на избори върху избори, защото не се вижда път за промяна на зададената политическа система в ситуация на паритет на политическите сили, отбеляза Славов.

Не се вижда отпушване към реално управление, към създаване на правителство, към придвижване на държавата в посока напред в тези трудни времена.“

Според Калин Славов има място политическите сили да продължат преговорите помежду си и в предизборния период, като заявят ясно как биха управлявали заедно.

Да се обединят около идеи още преди изборите.“

Славов определи като неудачно и отстъпление от вече постигнати позиции връщане към хартиения вот.

„Сякаш в резултатите от тези избори имаше малко повече доверие от тези с хартиени бюлетини.“