Служебните правителства ни отдалечават от еврозоната, това и предишните. Премиерът Димитър Главчев и финансовият министър Людмила Петкова говореха прибързано. Отдалечаваме се с 2 -3 години от еврозоната, прогнозира бившият финансов министър Симеон Дянков в интервю от Вашингтон пред БНР.

 "Днес получихме неочаквани данни за качване на инфлацията - 2%, като имаме предвид, че европейски държави са на 0 и това ни отдалечава. По-важното е, че темата, която трябва да се обсъжда, не се обсъжда - това е бюджетът за 2025", посочи Дянков.

Според него в проекта за бюджет има голям разлика между приходи и разходи, "но и по темата дефицит няма да влезем в еврозоната".

За вдигането на данъци, за да се стигне до 3% дефицит той коментира:

"Вдигане на осигуровките с 3%, не е ставало 20 години в България, а е необходимо. Трябва да се промени, защото България е с хроничен дефицит, но не виждам, коя партия ще каже "да". Коректно е да се възстанови ставката от 20% на ДДС са ресторантьори и хлебари. Това връщане ще е 400 млн. лв. годишно в бюджета, а ни трябват още 6,8 млрд. лв., за да стигнем 3% дефицит."

Според него няма откъде да се намерят тези пари и "ще се наложи на финансовия министър да се замразят някои от плануваните увеличения в МО, МВР, така че, едва ли ще минат тези мерки в НС. 

"Предполагам, че заради блокажа в НС никой няма да иска да се прояви като консервативен финансист, няма да ги решат тези неща и следващата година и дефицитът отива на 5 – 6%, което ще ни забави с 2 - 3 години влизането в еврозоната, прогнозира бившият финансов министър Дянков.

Той смята, че България върви пак към избори: "Стигаме до етап, където трябва цялата политическа система да се разтърси. Тръмп го направи тук – в САЩ, и в България трябва нов политически лидер, който да разтърси системата".

"Предложих вариант за правителство на малцинство, защото не вярвам, че двете големи партии ГЕРБ и ПП-ДБ ще се разберат, както виждаме в момента", аргументира се Дянков.

Според него от толкова много избори не може да се появи нов политически лидер, който да разтърси статуквото:

"Сега партиите са в патова ситуация, щом досега не се справиха, "защо да гласуваме за тези лидери и партии."

Какви са причините ГЕРБ и ПП-ДБ да не се разберат бившият финансов министър коментира така:

"Имат съвсем различно виждане, накъде да върви страната и обществото. Разбирам ги и от двете страни – ГЕРБ и ПП-ДБ, аз си говоря с политическите лидери, от време на време.

Разбирам ПП-ДБ защо не искат да са в коалиция с ГЕРБ, но разбирам и Бойко Борисов, те печелят поредни избори и се пада да направят правителство, но не могат. Вече е време за други политически актьори и лидери на сцената, за да разбием това неуспешно статукво".