Експерти обясниха феноменалния ефект от фалшивата новина на Таско Ерменков за отровената вода в София
"Преди Таско Ерменков да я превърне във фалшива новина, въпросната информация е обикаляла около седмица в интернет пространството, но тя не е довела до паника и притеснения сред жителите на столицата. „Фалшивата новина успява да предизвика някакви масови нагласи. В случая, тревоги и страхове“, подчерта той.
По думите на Харалан Александров, фалшивата новина на Таско Ерменков е попаднала в полезрението на неговия изследователски екип. „Получи се нещо много интересно, което потвърждава теорията ми, че фалшивите новини, слуховете, тревогите и страховете се материализират при отсъствие на авторитети, че задачата на авторитета е да верифицира, да разколебае и разобличи фалшивата новина. Изглежда в България авторитетите са толкова провалени, че има парадоксалния ефект - в момента, в който застанат зад определен слух, той да се интерпретира като фалшив. Това се случи с хората, които бяха автентично са разтревожени – в момента, в който Ерменков потвърди слуха, те рязко се успокоиха“, обясни Александров.
По думите му, намесата ба депутата от БСП е имала „абсолютно парадоксален“ ефект. „Той помогна, може би по неправилните причини, за това да се успокои публиката, защото те смятат, че нещо, което е казано от политик, е с изключително ниска степен на надеждност“, каза още Александров.
Александров също отбеляза, че разпространяването на подобни фалшиви новини може да бъде много опасно за здравето на хората, защото, в случая, човек може да се изплаши от качеството на водата, да спре да пие и сериозно да се обезводни.
Последвайте ни
0 Коментара: