Военният баланс в Черно море категорично е нарушен с разполагане на ракети в прилежащите райони на Черно море, които са от руска страна. Това каза в предаването „Лице в лице” по bTV Елена Поптодорова, вицепрезидент на Асоциацията на Атлантическия договор.
 
„Говорим за Новоросийск, Крим. От наша страна просто няма нищо”, допълни тя. Според нея не бива да фокусираме единствено като американско виждането за необходимостта от възстановяване на военния баланс в Черно море.
 
„Едни и същи външни министри стоят и в централата на ЕС, и в централата на НАТО. Не бива да има опити да се внушава някакво раздвоение, противостоене между решенията, които се взимат в едната и в другата централа”, обясни Поптодорова.
 
По думите ѝ премахването на този дисбаланс в Черно море означава разполагането на повече подводници и провеждането на повече учения.
 
„НАТО няма намерение да нарушава договора от Монтрьо, така че всичко ще бъде абсолютно законосъобразно. Това ще бъдат ротиращи се мисии в Черно море. По отношение на невралгичната зона Грузия – Украйна това ще бъдат учения, подготовка на техните военноморски сили”, отбеляза тя.
 
„За ракети не е ставало дума. Това беше изрично заявено и от генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг. Той каза: „Ние ще повишим боеспособността си, ще повишим присъствието си, но няма да разполагаме ракети. По-скоро ще изградим защитата си срещу евентуална употреба на руски ракети, които могат да ударят Югоизточна Европа. Такива ракети от страна на НАТО няма и няма и да има”, категорична беше Елена Поптодорова.
 
„Турция няма интерес да излезе от НАТО и няма да го направи. НАТО няма интерес да изолира Турция”, коментира още вицепрезидентът на Асоциацията на Атлантическия договор.
 
Тя прогнозира трудни и сложни отношения, но с ясно осъзнаване във взаимния интерес в поддържането им. Според нея турският президент Реджеп Тайип Ердоган ще поддържа опциите си отворени.
 
„Ердоган тика всичко до ръба – по отношение на исляма, на сигурността, на връзките с ЕС. Всичко е тикано до края, но не прави фаталната стъпка – и географски, и политически”, отбеляза Поптодорова.