Ето на коя дата ще са изборите, ако утре Радев направи това!
Няма как негативният подход в една кампания да привлече избиратели. Надявам се, че това вече са го осъзнали, заяви д-р Ваня Нушева
50-ият парламент ще бъде запомнен със силната фрагментация и силната конфронтация между политическите партии. Това каза д-р Ваня Нушева – преподавател по политически науки в Софийския университет "Свети Климент Охридски".
Д-р Ваня Нушева
По думите й силно негативната предизборна кампания се е пренесла като стилистика и в начина на комуникация между депутатите в 50-то Народно събрание (НС).
"Всеобщо беше впечатлението, че ако не бъде постигнат консенсус поне между три политически сили, няма да е възможно формирането на стабилно парламентарно мнозинство, което да излъчи и стабилно устойчиво правителство.
Поради тази причина почти всички политически партии бяха с нагласата, че следващи избори са неизбежни. Основна характеристика на този парламент беше нестабилност и очакване на нови избори, в които да бъде създадена основа за нов подход в комуникацията на партиите и за парламентарно мнозинство и правителство", посочи д-р Нушева, цитирана от "Фокус".
Тя коментира и вътрешнопартийните сътресения в БСП и ДПС.
"В двете партии продължават да стоят въпросите за лидерството и за легитимните органи, които ще вземат решенията, включително и в потенциален преговорен процес", заяви експертът.
"Това допълнително внасяше неяснота и в работата на 50-то Народно събрание. Този процес няма как да завърши скоро, очевидно ще бъдат необходими месеци, за да бъдат завършени процесите на промяна в партийните ръководства. Това ще съвпадне и с периода на предизборна кампания", отбеляза д-р Нушева.
Демонстрираната готовност за диалог от страна на всички политически партии при разговорите за третия мандат според нея е бил в контекста на предстоящата предизборна кампания.
"Нито една от политическите партии не би желала да даде ясен знак на своите избиратели, че тя е причината за това да не бъде формирано правителство в рамките на този парламент. Свидетели сме на ситуация, при която все още има твърде много разделителни линии.
По ключови теми има съществени разминавания и е много трудно да бъде формирано стабилно парламентарно мнозинство, което да води ясна, последователна политика по широк кръг от проблеми и теми, които са актуални за нашия политически живот.
По отношение на данъчната политика, антикорупционната политика, по отношение на промените в Закона за съдебната власт има много сериозни разминавания между играчите в парламента“, даде примери преподавателят по политически науки.
Тя бе категорична, че е необходима промяна в начина на комуникация на политическите партии. "Мисля, че предизборната кампания може да създаде основанията за това да излезем от онази спирала на изключително негативно говорене по отношение на политическия опонент.
Необходимо е политическите партии да насочат вниманието си не към това да критикуват опонента, а към това какви политики и предизборни програми предлагат на избирателите.
Няма как негативният подход в една кампания да привлече избиратели. Надявам се, че това вече са го осъзнали", допълни тя.
Ваня Нушева коментира и срещата между президента Румен Радев и председателя на Народното събрание Рая Назарян във връзка с процедурата по назначаване на служебен кабинет. Тя припомни, че самата Назарян е изразила нежеланието си да бъде служебен премиер преди дни.
Официално: Назарян поряза Радев БЛИЦ Live
"Сред останалите потенциални кандидати са заместник-председатели на Сметната палата и заместник-ръководители на БНБ", посочи д-р Нушева.
"Не са много възможностите. Вероятно служебен министър-председател ще остане настоящият.
Главчев смая с признание, на ход е Радев ВИДЕО
В случай, че президентът настоява да проведе разговори с всички кандидати още днес, това би позволило още утре издаването на указ за насрочване на избори за 6 октомври", посочи тя.
Последвайте ни
1 Коментара: