"В сегашната ситуация в парламента виждам едно уталожено напрежение, разбиране между партиите за това, че са необходими конкретни действия, които са належащи в трудната ситуацията.

Едно от тези действия е приемането на бюджета. Не видяхме искри, на които сме свикнали, между политическите сили. Усещането за извънредна ситуация, която тежи върху плещите на партиите, може би ги прави по-диалогични". 

Това каза пред БНР финансистът Юлиан Войнов. 

И посочи два варианта за правителство - кабинет на ГЕРБ с определена парламентарна подкрепа и експертен кабинет с подкрепата на ГЕРБ, ПП и ДБ. 

"Трудни ще са разговорите, компромисите не са малки. Ако няма редовно правителство, ще настъпи повратна точка в макроикономическата стабилност на страната, каквато не сме изпитвали през последните поне 25 години...

Най-голямото опасение е дефицитът да мине 3%. Държавните финанси отиват в посока, която, ако не се вземат категорични мерки и бюджетният дефицит не се върне тази година в рамките на 3%, ще създаде проблеми, които България няма да може да реши в близките 3-4 години. 

Това означава и отлагане на влизането в еврозоната, влизане в процедури по свръхдефицит. Най-вероятно това би имало отражение и върху финансовото състояние на гражданите и на фирмите". 

По думите му "вкарването на финансите на държавата в нормална рамка, която да узапти освирепялото желание за допълнителни разходи, е първостепенна задача на този парламент".  

С коментар по темата излезе и финансистът Кольо Парамов:  

"Приемането на бюджет с дефицит от 3% е възлов фактор за развитието на бъдеща България. В противен случай напускаме завинаги идеята за еврозоната. 

Идеята за еврозоната е най-важният въпрос за България в момента. Запазването на валутния борд, осигуряването на еврозоната, контролът на Европейската централна банка, осигуряване на парите от ЕС чрез разликите, които досега отчитаме, са твърде сериозни. От нечленството в еврозоната загубихме досега 45 млрд. евро". 

Той подчерта, че най-важното е да има редовно правителство. А предложеното от Бойко Борисов е обвързано с факта, че хората, които трябва да управляват утрешна България, трябва да знаят какво е положението днес. 

"Така бюджетът няма да получи сътресение. Ако започнат сега да се проверяват месеци, да избират правителство, да се чудят два месеца какво да правят, ако сложат едни неуки хора, които нямат понятие нито от бюджет, нито от инфраструктурни схеми, представете си докъде ще я докараме". 

Според него ситуацията в парламента днес е коренно различна от тази в предишните, тъй като: 

"Осъзнаването, че утрешният ден вече е отхвърляне от политиката завинаги, ще ги принуди да направят кооперация по всякакъв начин, само и само да излязат от този батак". 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук