Forbes: Американските инвеститори няма да напуснат Русия, дори санкциите да не бъдат отменени никога
Колумнистът допуска, че антируският фронт може да се пропука откъм Франция
Върхушката във Вашингтон обаче това я вълнува изключително много. Тръмп е принуден да се дистанцира от Путин. Всяка стъпка, насочена към намаляване на санкциите, ще бъде възприета като доказателство за „сговор” на шефа на Белия дом с Кремъл.
Затова Тръмп е принуден да повтаря до втръсване на позицията на Вашингтон, че Русия „трябва да понесе отговорността” за своите действия в Крим и в Източна Украйна и че санкциите ще останат в сила, докато Москва не изпълни условията на Минското споразумение.
Лондонски инвеститор изразил пред Рапоза мнение, че има признаци за „намаляване на напрежението” и то най-вероятно ще дойде откъм френския президент Емануел Макрон. През април долната палата на парламента приела резолюция за отмяна на санкциите. Тя няма задължителна сила, но показва накъде духа вятъра, пише Рапоза.
Защо именно Макрон и Франция? Освен Турция, втори съюзник на Русия в Близкия Изток е Иран, който на свой ред е важен за Париж: френският нефтен гигант Total инвестира там огромни суми, откакто Обама отмени санкциите против Техеран.
Според Рапоза, на Макрон не му трябват неприятности с Иран и е нормално той да заеме позицията на Русия. Ако френският лидер убеди Москва, то съществува вероятност сирийският президент Башар Асад „може да бъде помолен да си отиде и да се получи смяна на режима с благословията, макар и не съвсем искрена, на Вашингтон и Кремъл, уверява Рапоза.
„Неочаквано Русия ще престане да бъде злодей. Санкциите скоро ще бъдат снети, тъй като всички ще разберат, че дори Русия да не изпрати нито един патрон и самун хляб в Донецк, че Минските споразумения ще бъдат провалени, докато Киев не одобри провеждането на избори в Донбас” – счита колумнистът на Forbes.
Предположението, че санкциите могат да останат в сила завинаги, не вълнува Уолтстрийт. Американските инвеститори и инвестиционни банки ще продължат да правят бизнес с руснаците, защото „въпреки политическите рискове, Русия е добър пазар”, обобщава Кенет Рапоза.
Превод и редакция: БЛИЦ
Последвайте ни
0 Коментара: