В момента няма ясно мнозинство в парламента. Всички проблеми идват от това - имаме плаващи мнозинства по отделни въпроси. 

Това каза за БНР политологът доц. Даниел Смилов

"Очевидно има и мнозинство и за хартиените бюлетини, което от моя гледна точка е жалко, защото една модернизация на изборния процес на практика ще бъде зачеркната, а и голяма инвестиция, която беше направена в машините, ще се обезсмисли.

И най-важното - по този начин ще се върнат най-различни възможности за машинации. Ако партиите бяха загрижени наистина за активността и за възможността на хора, включително  неграмотни и други, които имат трудности да гласуват, можеше да се вземат други мерки и да се подпомогнат тези хора наистина да гласуват, а не някой друг да гласува вместо тях"

Смилов коментира, че „Има възможности за съставяне на правителство, които не са изчерпани. От водещата партия зависи дали те ще бъдат реализирани, или не“:

"Голямата неяснота идва засега от позицията на ГЕРБ. Не е известно те какво желаят. Сигналите, които изпраща Борисов, са че едва ли не е готов на всичко, но какво е това „всичко“ не е описано. Задължение на първата партия е да внесе яснота по този въпрос.

Какво мнозинство преследва той? Ако да речем мнозинство от ГЕРБ-ПП-ДБ трябва да се водят един тип преговори - да се сложи акцент върху въпроси като "борба с корупцията", "главен прокурор"…

Ако се преследва друга коалиция – с ДПС, БВ и подкрепа от БСП, това е съвсем различен сценарий и изисква друг тип преговори - най-вече с БСП по отношение на социални въпроси, тъй като другите партии имат готовност да участват с Борисов в правителство.

Има трета и опция, която може би Борисов би желал - ГЕРБ и ДПС, от една страна, заедно с ПП и ДБ, от друга - но ми изглежда нереалистична по ред причини".

Според Смилов сме свидетели на "театрална подготовка за отиване към избори" и "бързането с хартиената бюлетина е сигнал, че може би тази интерпретация е вярна":

"Ситуацията е малко парадоксална! Като че ли възможности се обсъждат, а в крайна сметка нищо не се обсъжда и не се водят се преговори по същество. Впечатлението, което добивам, е че става дума за предизборен театър, който трябва да прехвърли отговорността за несполуката да се състави правителство на някой друг".

Ако и трите мандата се провалят, пак ще имаме служебно правителство но „това е лошо решение по много причини“, категоричен е Смилов.

Той изтъкна също, че много от афишираните през последните месеци кризи са били преувеличени и даде за пример твърденията, че страната няма да оцелее без руски газ. С отказа си да внесе бюджет служебното правителство е оборило и тезата, че без нов такъв страната ще пропадне.

"Има два варианта за кабинет, които имат реални шансове да съберат подкрепа. Единият е около тандема ГЕРБ-ДПС с подкрепа на „Български възход“ и вече с преговори, да речем на БСП, би могло да се състави правителство. Самите БСП дадоха сигнал, че биха били склонни с трети мандат да обсъждат такъв вариант.

Друг вариант за съставяне правителство е с втория мандат – на ПП и ДБ. Ако ГЕРБ са готови да ги подкрепят, това е вариант, който ясно би могъл да се реализира.

Това са сложни коалиции и всяка една от тях би изисквала много сериозни преговори, подчерта експертът".

За одобрения вчера антикорупционен закон Смилов коментира:

„Има сериозен натиск заради Плана за възстановяване да приемем определени закони и този натиск води до такава динамика и в НС и до поставяне на определени въпроси на дневния ред.

Има и нещо друго - ГЕРБ имат аргумент да са по-активни, тъй като репутацията им е увредена е по отношение на борбата с корупцията и те имат интерес да демонстрират активност. 

Българският политически елит има пряк интерес да реши проблема с корупцията или поне да покаже достатъчно ефективно действие, защото самото му оцеляване в някакъв смисъл е свързано с този проблем".

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук