FP: Какво вещаят изборите в САЩ за Украйна и Близкия изток, и света?
Резултатът от изборите в САЩ ще има далечни последици за големите кризи, които разтърсват света днес, пише FP. Подходите на Тръмп и Харис към украинския конфликт са много различни. Що се отнася до Близкия изток, има нещо общо в позициите на кандидатите.
Остават само часове до деня на изборите, нажежеността в президентската надпревара в САЩ достигна кулминацията си, като социологическите проучвания показват, че и двамата кандидати - бившият президент Доналд Тръмп и вицепрезидентът Камала Харис - са един срещу друг.
Днес светът се намира в може би най-критичния момент от ерата след Студената война. Като се имат предвид големите различия в подхода на двамата кандидати към външната политика, самоличността на победителя през следващата година ще има дълбоки последици за големите кризи, обзели света днес.
Ето какво могат да означават изборите за конфликтите в Украйна и Близкия изток
Украйна и Европа
Резултатът от изборите вероятно ще окаже значително влияние върху хода на боевете в Украйна, където Русия стабилно настъпва напред в Донбас. Съединените щати са най-големият доставчик на военна помощ за Украйна и тяхната подкрепа вече изигра решаваща роля в ограничаването на печалбите на Русия на бойното поле.
Харис се е срещал няколко пъти с украинския президент Володимир Зеленски и се очаква да продължи подхода на администрацията на Байдън.
По нейните собствени думи тя е решена да продължи да подкрепя „способността на Украйна да се защити срещу непровокираната руска агресия“.
Тя каза на Зеленски през септември, че ще „работи, за да гарантира победата на Украйна“, но в интервю за „60 минути“ този месец тя отказа да каже дали ще подкрепи искането на Киев за присъединяване към НАТО. Администрацията на Байдън е против приемането на Украйна в алианса, докато не приключи конфликтът с Русия.
Тръмп, от друга страна, силно разтревожи Украйна и останалата част от Европа, като обеща да прекрати конфликта само за един ден.
Помощта на САЩ със сигурност ще пресъхне, ако бившият президент бъде преизбран, каза Джим Таунсенд, заместник-помощник-министър на отбраната за Европа и НАТО в администрацията на Обама. „Освен ако, разбира се, той няма да използва това като лост срещу Зеленски“, добави Таунсенд.
Самият Тръмп твърди, че неговият подход за прекратяване на конфликта е следният: да седнат двете страни на масата за преговори и в същото време да се каже на Зеленски, че повече няма да получава помощ от Съединените щати и че е дошло времето за преговори, и на руския президент Владимир Путин обратното: че Съединените щати ще осигурят още повече помощ за подкрепа на Украйна, ако руският лидер откаже да сътрудничи.
Съюзниците от НАТО вече се готвят да намалят подкрепата на САЩ за Украйна, ако Тръмп спечели. По-рано тази година алиансът пое контрола върху бившата ръководена от САЩ Контактна група за отбрана на Украйна, която наблюдава военната помощ и обучението на силите на Киев, за да я изолира от внезапни политически промени във Вашингтон.
Таунсенд поддържа връзка с европейски служители и каза, че в САЩ е царяла паника преди президентските избори в САЩ преди година на фона на неистовите опити помощта за Украйна да бъде „устойчива на Тръмп“. През последните месеци, каза той, настроението е отстъпило място на „мрачното очакване“.
Обратното тълкуване. Въпреки това, източник, близък до украинското правителство, на по-оптимистична нотка, каза, че ръководството в Киев е „доста спокойно“ за изборите, отбелязвайки, че Тръмп е този, който пръв е взел решение за смъртоносна военна помощ за Украйна - бившият президент Барак Обама сметна това за червена линия – и наложи санкции на руски газопровод за Европа, на който Украйна категорично се противопостави.
„Те смятат, че Путин по някакъв начин ще разстрои Тръмп и това ще го принуди да предостави още по-надеждна военна подкрепа на Украйна“, каза източникът, пожелал анонимност, разкривайки мисленето в Киев.
Израел, Газа и Ливан
Перспективата за „смяна на караула“ във Вашингтон вече засегна Близкия изток, като Израел очевидно очаква резултатите от изборите, преди да сключи споразумения за прекратяване на огъня в Газа или Ливан.
Израел също се стреми да консолидира стратегическите печалби срещу своите противници Хамас и Хизбула, преди нов президент да влезе в Белия дом.
Тръмп изпълни много от списъците с дипломатически желания на Израел през първия си мандат, включително преместването на американското посолство в оспорвания град Йерусалим и официалното признаване на суверенитета на страната над Голанските възвишения.
Проучванията на общественото мнение в Израел показват силна подкрепа за Тръмп.
Израелският премиер Бенямин Нетаняху и Тръмп бяха близки по време на първия му мандат. Но отношенията им се влошиха, след като Нетаняху публично поздрави Байдън за спечелването на изборите през 2020 г. ден след обявяването на резултатите, ядосвайки Тръмп, който ги оспори.
В интервю за Axios през 2021 г. Тръмп дори използва нецензурни думи по негов адрес.
Анализаторите прогнозират, че Харис ще запази голяма част от приемствеността в Близкия изток, но някои ще кажат, че тя ще бъде по-бърза да говори за хуманитарната катастрофа в Газа.
На брифинг в Йерусалимския пресклуб през септември израелският анализатор Шмуел Роснер сравни двамата кандидати за президент с различни видове инвестиции: „Дали предпочитаме сигурни държавни облигации като Харис или високорискови и високодоходни хедж фондове като Доналд Тръмп?“
Какво е общото между позициите на Тръмп и Харис?
И двамата призоваха за скорошно прекратяване на войната в ивицата Газа. „И Харис, и Тръмп симпатизират на затрудненото положение на Израел, но и двамата са предимно заинтересовани от прекратяване на военните действия“, каза Шалом Липнер, помощник на седем израелски премиери.
Висши служители на администрацията на Байдън пристигнаха в Близкия изток тази седмица, докато продължават усилията да се върне региона от ръба на пропастта.
Независимо кой ще спечели изборите, за Байдън ще бъде трудно да сключва каквито и да било сделки като „куца патка“, каза Липнър.
„Той ще трябва да се справя с хора от тази страна на езерото, които се питат: „Ами ако мога да получа по-добра сделка в деня след встъпването в длъжност?“, добави Липнър.
Иран.
В интервю за CBS по-рано този месец Харис нарече Иран най-големият противник на Съединените щати и каза, че един от основните й приоритети е да попречи на страната да се сдобие с ядрени оръжия.
Вицепрезидентът каза, че би предпочела да преследва тази цел чрез дипломатически средства, но в разговор с еврейски избиратели тя отбеляза, че „всички опции са на масата“.
Веднъж Тръмп се оттегли от ядрената сделка с Иран и през септември каза, че е готов да сключи нова сделка с Техеран, за да попречи на иранците да се сдобият с ядрена бомба.
Но Робърт Грийнуей, старши директор за Близкия изток в Съвета за национална сигурност на Тръмп, каза пред списание Foreign Policy, че Иран трябва да знае, че използването на сила също е възможно.
„Военното решение може да е единственият жизнеспособен вариант, който остава да спре Иран да разработва ядрени оръжия“, заключи той.
Превод и редакция: БЛИЦ
Важно за изборите в САЩ: Кога ще научим името на новия президент?
Накъде ще задуха вятъра? Камала срещу Доналд - какво означава това за България?
Пред финансов колапс ли са САЩ? Шефът на JPMorgan предрича ужасна икономическа криза
РЕШАВА СЕ СЪДБАТА НА СВЕТА! ОЧАКВАЙТЕ В БЛИЦ НАЙ-ВАЖНОТО ЗА ИЗБОРИТЕ В САЩ, КОИТО ЩЕ ОПРЕДЕЛЯТ ХОДА НА ЧОВЕШКАТА ИСТОРИЯ!
Последвайте ни
0 Коментара: